Svi koji putuju preko granice moraju paziti koliko novca nose sa sobom. Ako posjeduju više od 10 tisuća eura ili ekvivalent u drugim valutama, moraju to prijaviti ovlaštenom carinskom službeniku. U protivnom riskiraju plaćanje visokih novčanih kazni, a u konačnici može im se i privremeno oduzeti novac. Na graničnom prijelazu Slavonski Šamac ovlašteni carinski službenici spriječili su pokušaj nezakonitog unosa gotovine u iznosu od 43.800 eura, objavila je Carina.
Prilikom ulaska u carinsko područje EU-a 20. ožujka 2025. državljanka BiH kao putnica u autobusu registracijskih oznaka BiH nije ispunila obvezu prijave gotovine Carinskoj upravi u iznosu od 43.800 eura. Zbog počinjenja prekršaja iz članka 69.a Zakona o deviznom poslovanju, državljanki BiH izdan je prekršajni nalog i izrečena kazna u vrtoglavom iznosu, od čak 13.140 eura. Unos gotovine u EU i iznos gotovine iz EU-a slobodan je i bez ograničenja u svoti za sve fizičke osobe, koje mogu uz prijavu carinskom službeniku neometano prenositi bilo koju svotu gotovine u bilo kojoj valuti. Gotovinom se smatra: gotov novac - novčanice i kovanice koje su u optjecaju kao sredstvo plaćanja ili su bile u optjecaju kao sredstvo plaćanja, a i dalje ih je moguće zamijeniti preko financijskih institucija ili središnjih banaka; druga sredstva plaćanja - primjerice: čekovi, putnički čekovi, zadužnice ili novčani nalozi na kojima nije navedeno ime korisnika i kovanice s udjelom zlata od najmanje 90% i poluge, zrnca ili grumeni s udjelom zlata od najmanje 99,5%. Svaka fizička osoba koja ulazi u EU ili izlazi iz EU-a i uz sebe, u svojoj prtljazi ili prijevoznom sredstvu nosi gotovinu u iznosu od 10.000 € ili više, odnosno u protuvrijednosti tog iznosa u drugim valutama, obvezna je podnijeti prijavu carinskom službeniku u graničnom carinskom uredu.
Za prijavu gotovine primjenjuje se obrazac "Prijava gotovine", koji se može elektronički ispuniti i poslati ili se može ispisati te tako predati carinskom službeniku u graničnom carinskom uredu. Obrazac za prijavu može se ispuniti i u samom graničnom uredu. Ako raspoloživi prostor na obrascu za prijavu nije dovoljan, upotrebljava se dodatni list koji se smatra njegovim dijelom. Obrazac se može ispuniti na hrvatskom ili engleskom jeziku. I Carinska služba BiH i pogranična policija na međunarodnim graničnim prijelazima provode pojačane mjere nadzora unosa gotovine u BiH. Za građane koji ulaze u BiH ili izlaze iz nje na kontrolnim kućicama nalijepljene su obavijesti koliko gotovine mogu bez prijave nadležnim institucijama unijeti u BiH. Taj iznos je 10.000 eura (20.000 KM). Kako ne bi počinili prekršaj i kako im novac ne bi bio oduzet, svaki cent ili fening iznad toga građanin je dužan prijaviti carinskom ili policijskom službeniku koji obavlja kontrolu ulaska u BiH. Osim gotovine, obvezno se moraju prijaviti i vrijednosni papiri čija je vrijednost veća od 10.000 eura.
Osim novca, putnici koji prelaze granicu moraju voditi računa o vrijednosti robe koju prenose. Često građani BiH u RH kupe određenu robu i na nju vrše povrat PDV-a. Tu moraju voditi računa o iznosu. Naime, ako vrijednost robe prelazi 300 eura, na nju će u BiH morati platiti carinu. Ako je vrijednost pojedinog predmeta koji se uvozi veća od 600 KM, u svrhu ostvarivanja oslobađanja od plaćanja uvoznih davanja, vrijednost takvog predmeta ne može se podijeliti niti se njegova vrijednost može dijeliti na dvije ili više osoba. Primjerice, ako putnik unosi televizor carinske vrijednosti 800 KM, ne može se izvršiti podjela vrijednosti te robe pa da se na vrijednost od 600 KM roba oslobodi od plaćanja uvoznih davanja, a da se na dio vrijednosti od 200 KM obračunaju i naplate davanja, nego će carinsko tijelo obračunati i naplatiti uvozna davanja i druge neizravne poreze na cjelokupnu carinsku vrijednost predmetnog televizora od 800 KM.