Zbog duge zime, peludne alergije ove su godine počele nešto kasnije, ali za njih nikad nije kasno, našalio se pulmolog dr. Saša Srića iz Klinike za plućne bolesti Jordanovac KBC-a Zagreb.
Grinje i rinitis
Zbog svrbeži i peckanja u očima i nosu, kihanja, začepljenog nosa ili sekreta u njemu, pacijenti su proteklih dana u ordinaciju počeli dolaziti u sve većem broju.
– U proljetno su doba najčešće reakcije na lijesku, brezu i hrast, a pogotovo na brezu. Teško je predvidjeti koji će alergen ove sezone biti najjači. Lani je, recimo, dominantna bila alergija na ambroziju krajem kolovoza i u rujnu, a godinu prije najviše problema zadavala je breza u proljeće – kaže dr. Srića i napominje da je godišnje desetak posto novih pacijenata s alergijskim rinitisom, uz one koji su alergotestiranjem još prije utvrdili na što su alergični.
Alergija na pelud javlja se s cvjetanjem biljaka koje pelud stvaraju, a podatke o sezoni pojedinih cvjetnih perioda sadrži peludni kalendar. Osim peluda koji je najčešći alergen i izaziva sezonske alergije, niz je cjelogodišnjih alergena, kao što su grinje, spore plijesni, perut kućnih ljubimaca, hrana, ubodi kukaca i lijekovi, odnosno različite tvari iz okoliša ili sastojci hrane. Grinje iz kućne prašine često uzrokuju alergijske simptome (rinitis) prisutne cijele godine. Pas i mačka najčešće su životinje koje uzrokuju alergiju zbog ljuštenja kože, sline, mokraće i dlake.
Savjeti HZJZ-a
Prema preporukama HZJZ-a, zato je dobro ukloniti iz kuće dijelove namještaja koji nakupljaju prašinu, poput tepiha i draperija. Podove valja usisavati dva ili više puta tjedno, a prati ih krpama koje bolje hvataju prljavštinu. Cipele redovito čistite i držite ih blizu ulaza – tako ćete smanjiti unošenje nečistoće u dom. Nakon eventualnog boravka u prirodi, kad se vratite kući, promijenite odjeću, a ako ste osjetljiviji, dodatno se istuširajte i eventualno operite kosu, poručuju u HZJZ-u.