Bosna i Hercegovina nalazi se na meti Islamske države zbog velike nezaposlenosti, etničkih tenzija i disfunkcionalnosti, što islamisti vide kao šansu da naprave džihadističku vojsku u centru Europe, prenosi australijski "Courier Mail".
Pozivajući se na izvor iz NATO-a, ovaj australijski list prenosi da Islamska država želi da iskoristi izbjegličku krizu i tako prebaci svoje vodeće lidere u Europu, koji će kasnije regrutirati one koji će izvoditi napade.
Obavještajni agenti NATO-a otkrili su da je Islamska država promijenila svoje djelovanje; više ne vrše masovno regrutiranje simpatizera, već će se fokusirati na regrutiranje onih sa sofisticiranim vještinama koji će izvoditi ciljane napade.
"Masovno regrutiranje terorista će u skorije vrijeme biti obustavljeno, jer se sve manje simpatizera pridružuje ovoj organizaciji.
Međutim, oni se okreću obrazovanim regrutima", navodi izvor iz NATO-a, koji dodaje da je regrutiranje specijalista njihova transformacija za budućnost. Kada je riječ o specijalistima, ekspertima, onda će uglavnom tražiti one iz tehnoloških oblasti, poput hakera, inženjera, ljudi koji znaju sa sofisticaranom elektronikom, ali i stručnjake iz nuklearne i biološle oblasti, što je zabrinjavajuće.
Navodno, Islamska država traži načine da bombaši samoubojice bombe nose u svojim tijelima, a traže i stručnjake koji će uspjeti da hakiranjem naprave masovne prekide u komunikaciji.
"Znamo koji su njihovi politički i ideološki ciljevi, ali malo znamo o strateškim ciljevima", rekao je ovaj izvor, dodajući da je Islamska država na ivici da izgubi ratove u Siriji i Iraku, te da svoj fokus okreće stvaranju novih frontova širom Europe.
"Već smo vidjeli šta su sve sposobni učiniti u Parizu i Briselu, ali i šta je spriječeno u zemljama poput Španije i Velike Britanije", kaže ovaj izvor.
Iz NATO-a kažu da je područje Balkana najkritičnije, jer je i geografski i društveno podijeljeno, a čak 50 odsto omladine je nezaposleno.
Siromaštvo je to koje mlade tjera da se pridruže nekom cilju, a uz priljev novca iz zaljevskih zemalja, džamije niču širom regije.