Vijeće za opće poslove jučer nije pokazalo suglasje, ali se očekuje kako će se politička odluka o otvaranju pregovora s BiH donijeti na okupljanju šefova država i vlada

Brkić: Uvjeren sam da će Europsko vijeće otvoriti pregovore s BiH, ali za datum su potrebne nove reforme

storyeditor/2024-03-19/3a75b99e-7f36-45f0-a8e3-b6445a488839.jpg
20.03.2024.
u 21:45

Vijeće za opće poslove (GAC), koje je jučer zasjedalo u Bruxellesu, dalo je naznačiti kako postoje prijepori oko nastavka europskog puta Bosne i Hercegovine, no, unatoč svemu, očekuje se kako će politička odluka na zasjedanju Europskog vijeća, koje čine predsjednici država i vlada, ipak rezultirati jednoglasnom potporom ulasku u novu fazu odnosa, piše Večernji list BiH. Ali bez točnog datuma otvaranja pregovora, na što će se, očito, pričekati dok se ne ispune preostali i dodatni uvjeti iz 14 prioriteta koje je odredila Europska komisija. Naime, nakon jučerašnjeg zasjedanja GAC-a nije uslijedilo "očekivano" "zeleno svjetlo" za BiH, ali ni za Ukrajinu i Moldaviju, pa su oči uprte prema Europskom vijeću u čijem radu sudjeluje i hrvatski premijer Andrej Plenković, koji je najsnažniji lobist interesa BiH. Za zamjenika vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Josipa Brkića nema dvojbe.

Bez datuma

- Uvjeren sam da će Europsko vijeće otvoriti pregovore za članstvo Bosne i Hercegovine u Europskoj uniji. Točno je da ima nekih država, članica Europske unije, koje svojim skeptičnijim pristupom procesu proširenja moraju dobiti "zeleno svjetlo" i promijeniti svoju pregovaračku poziciju uključivanjem i svojih parlamenata. To su i Nizozemska, Njemačka i Danska. Vjerujem da će sve te odluke biti pozitivne. Nakon toga imamo političku odluku o otvaranju pregovora na Europskom vijeću 21. i 22. ožujka - rekao je Brkić za Večernjak. Dodaje kako je sljedeći korak određivanje pregovaračkog okvira EU i BiH. - Zemlje članice Europske unije daju Europskoj komisiji pregovarački okvir za vođenje pregovora sa svakom zemljom kandidatkinjom. Tako će biti i u slučaju s Bosnom i Hercegovinom. Uostalom, tako je i u slučaju s Ukrajinom i Moldavijom, gdje, prema posljednjim informacijama koje imam, taj pregovarački okvir još uvijek nije definiran. Identično slijedi i za Bosnu i Hercegovinu. Vijeće će donijeti političku odluku za otvaranje pregovora. Nakon toga će zadužiti Europsku komisiju da joj pripremi tekst pregovaračkog okvira sa strane Europske unije da bi na nekoj sjednici Vijeća ona to usvojila. Potrebno je da bezuvjetno krene "screening" u Bosni i Hercegovini, a to je, dakle, provjera stanja od Europske komisije po svim segmentima društva i sektorima koji pregovaraju s Europskom unijom. Na temelju toga "screeninga" i definiranog pregovaračkog okvira koji tada bude imala Europska unija dogodit će se prvi sastanak Međuvladine konferencije, što je prvi fizički, vidljivi znak otvaranja pregovora između Europske unije i Bosne i Hercegovine. Sve što je Europska unija učinila sa svoje strane, mi u Bosni i Hercegovini moramo napraviti sa svoje strane. Moramo definirati pregovarački okvir, moramo definirati mehanizam pregovaranja s Europskom unijom, zatim moramo odrediti osobu ili tim koji će pregovarati uime Bosne i Hercegovine te se pripremiti za taj prvi sastanak Međuvladine konferencije - objašnjava zamjenik šefa diplomacije BiH. Prema njegovim riječima, ne treba očekivati dodjelu datuma o otvaranju pregovora na dvodnevnom zasjedanju Europskog vijeća.

U vrhu prioriteta

- Prema iskustvu koje imam i onome drugih zemlja koje su se prije nalazile u ovoj fazi, za datum otvaranja pregovora treba napraviti još nekoliko koraka. To će vrlo vjerojatno ili skoro pa zasigurno biti slučaj s Bosnom i Hercegovinom, gdje će se morati napraviti iskorak prema ispunjenju 14 prioriteta Europske komisije kako bi se došlo do datuma otvaranja pregovora. A taj je datum u načelu onaj kada će prvi put zasjedati Međuvladina konferencija - Bosna i Hercegovina s jedne, a Europska komisija s druge strane - objasnio je Brkić. Prema njegovim riječima, neće biti dovoljno samo provesti reforme koje se tiču Suda BiH i Izbornog zakona. - Što više stvari ispunimo od 14 prioriteta pomoći će da što prije dođemo do datuma za prvu Međuvladinu konferenciju. Ta dva zakona sigurno su u vrhu popisa - smatra on. Hrvatska eurozastupnica Željana Zovko izjavila je da EU "mora predvoditi napore da se preventivnoj diplomaciji da prioritet u odnosu na upravljanje krizama" te je istaknula da potencijalno otvaranje pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom predstavlja primjer za to. Ona je ovaj događaj nazvala povijesno važnim i za samu Uniju.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije