Pod sloganom "Sigurno i pametno surfajte internetom“ danas je u Sarajevu predstavljena publikacija „Priče s interneta“, namijenjena djeci i mladima u kojoj se na slikovit način putem stripa prikazuju situacije u koje rizične skupine mogu doći nepromišljenim i nesmotrenim korištenjem interneta i ostalih informacijskih i komunikacijskih tehnologija.
U povodu izdavanja publikacije, na čijoj su izradi anagažirani bili iz Ministarstva prometa i veza BiH u suradnji s Veleposlanstvom Švicarske Konfederacije u BiH i Međunarodnim forumom solidarnosti – EMMAUS, partneri u ovom projektu potpisali su i pismo namjere o suradnji na njegovoj realizaciji, javlja Fena.
Potpisnici tog dokumenta - ministar prometa i veza BiH Ismir Jusko, veleposlanica Švicarske u BiH Andrea Rauber Saxer i šefica Ureda Međunarodnog foruma solidarnosti – EMMAUS u Sarajevu Amela Efendić pozvali su djecu, mlade, roditelje i nastavnike na dodatni oprez i preventivno djelovanje kako bi se mogućnosti zlouporabe na internetu svele na najmanju moguću mjeru.
Rauber Saxer je istaknula je da je temeljna poruka projekta - da trebamo surfati pametno, upozoravajući na brojne opasnosti koje 'vrebaju' s interneta.
U tom kontekstu, pozvala je djecu, roditelje i nastavno osoblje da se upoznaju s Mrežićima, 'normalnom, luckastom' obitelji čiji su članovi protagonisti predstavljene publikacije/stripa, a koji se suočavaju s različitim situacijama putem interneta.
Publikacija, kako je kazala, donosi priče iz stvarnog života putem kojih se djeca mogu naučiti kako pametno surfati Internetom.
Ministar prometa i veza BiH Ismir Jusko podsjetio je da je ideja za realizaciju ovog projekta inicirana u neformalnom razgovoru sa švicarskom veleposlanicom te najavio da će ova brošura u narednih nekoliko dana u elektronskoj formi biti distribuirana širom BiH.
Istaknuo je da je kod roditelja prisutna evidentna zabrinutost kada se radi o pristupu internetu, upozoravajući da je u BiH odnedavno prisutna internet-igrica 'plavi kit', te da su djeca izložena i drugim prijetnjama koje trebaju prepoznati i biti svjesni svih rizika koji iz toga proistječu.
Ministar Jusko je istaknuo spremnost Ministarstva na čijem je čelu da se i nadalje angažira na sličnim društveno korisnim projektima, a posebno u segmentu informacijske sigurnosti.
Na značaj kreiranja sigurnijeg digitalnog okruženja ukazala je i šefica Ureda Međunarodnog foruma solidarnosti – EMMAUS u Sarajevu Amela Efendić, podsjećajući da bi doba moderne digitalizacije trebalo omogućiti bolju komunikaciju i lagodniji život, ali i da se ta tehnologija sve više koristi za neprimjerenu komunikaciju s djecom, odnosno njihovu zlouporabu.
Ocijenila je da ključ borbe protiv negativnih pojava u vezi s informacionim tehnologijama leži u edukaciji, prevenciji i podizanju svijesti.
Prema informacijama koje je predstavila, putem linije SOS-telefona dosada je zaprimljeno više od 660 prijava neprimjerenih sadržaja, od čega, nažalost, 68 prijava zlostavljanja djece u svrhu izrade pornografskog materijala.
Predstavljena publikacija je, kako je rečeno, izvorno kreirana za mlade u Švicarskoj, a njezin koncept, ilustrira i tekst potpisuje Savezni ured za komunikacije vlade Švicarske.
Nakon što se ovaj pristup edukacije djece, mladih, roditelja i nastavnika o pametnom korištenju interneta pokazao uspješnim, uloženi su zajednički napori da se brošura „Priče sa interneta“ adaptira i za korištenje u BiH.
Elektronska verzija brošure na bosanskom, hrvatskom i srpskom jeziku će biti dostupna na web-stranicama: www.mkt.gov.ba, www.sigurnodijete.ba i www.eurcenter.net.
Brošure na engleskom, njemačkom, talijanskom, francuskom, retoromanskom, bosanskom, hrvatskom i srpskom jeziku bit će moguće preuzeti na www.thewebsters.ch.
Preuzimanje švicarske i bh. verzije brošure je omogućeno svima koji žele promovirariti koriste i/ili distribuiraju, bez plaćanja naknade.