Prema podacima Agencije za statistiku BiH, cijene proizvoda i usluga za osobnu potrošnju u BiH mjerene indeksom potrošačkih cijena u veljači su bile veće za 0,7 posto nego u siječnju, dok je godišnja inflacija iznosila 3,5 posto. Hrana i bezalkoholna pića u veljači su u prosjeku bili skuplji za 1,2 posto nego u siječnju, alkoholna pića i duhan za dva posto, namještaj, uređaji za kućanstvo i redovito održavanje kuće za 0,1 posto.
Zdravstvena njega u prosjeku je bila skuplja za 0,2 posto, prijevoz za 1,1 posto, rekreacija i kultura za 0,5 posto, za koliko su u prosjeku bila skuplja i ostala dobra i usluge, a restorani i hoteli za 0,8 posto.
Podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju kako su u veljači u odnosu na prethodni mjesec odjeća i obuća u prosjeku bile jeftinije za 1,6 posto. Razina cijena u veljači ove u odnosu na isti mjesec prošle godine veća je za 3,5 posto.
Hrana i bezalkoholna pića u veljači u prosjeku su bili skuplji za 7,2 posto u odnosu na isti mjesec lani, alkoholna pića i duhan za 5,6 posto, stanovanje i režijski troškovi za 0,4 posto, zdravstvo za 6,8 posto. Komunikacije su poskupjele za 0,2 posto, rekreacija i kultura za 3,4 posto, obrazovanje za 0,6 posto, restorani i hoteli za 5,9 posto, a ostala dobra i usluge za 3,3 posto. U veljači ove u odnosu na isti mjesec prošle godine odjeća i obuća u prosjeku su bili jeftiniji za 8,9 posto, a prijevoz za 0,8 posto.
Rast u FBiH
Prema podacima Ministarstva trgovine Federacije BiH, a što je navedeno i u nacrtu Zakona o kontroli cijena koji je trenutačno u proceduri, cijene hrane i bezalkoholnih pića te režijski troškovi na području Federacije BiH imaju najznačajniji doprinos u ukupnom rastu potrošačkih cijena. Dakle, rast cijena hrane i režijskih troškova upućuje na to da inflacija više pogađa skupine stanovništva s nižim prihodima jer im glavni dio dohotka odlazi upravo na potrošnju tih proizvoda.
Razlog je to donošenja spomenutog zakona koji bi, među ostalim, trebao zaštititi potrošače. Da cijene konstantno rastu, pokazuju i podaci o mjesečnoj košarici. Sindikalna potrošačka košarica koju je izračunao Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine za veljaču 2025. godine iznosila je 3157,40 KM.
Prosječna plaća isplaćena u Federaciji BiH za prosinac 2024. iznosila je 1428 KM (posljednji podatak koji je objavio Federalni zavod za statistiku), dok je minimalna plaća prema odluci Vlade FBiH 1000 KM. Pokrivenost sindikalne potrošačke košarice prosječnom plaćom iznosi 45,23 posto, a minimalnom plaćom 31,67 posto.
Prilikom izrade sindikalne potrošačke košarice u obzir je uzeta prosječna plaća isplaćena u Federaciji BiH te minimalni troškovi života četveročlane obitelji koju čine dvije odrasle osobe i dvoje djece, od kojih je jedno srednjoškolac, a drugo osnovnoškolac.
Sindikalna košarica
Struktura sindikalne potrošačke košarice sastoji se od prehrane (44,61 posto), stanovanja i komunalnih usluga (13,82 posto), higijene i održavanja zdravlja (9,33 posto), obrazovanja i kulture (10,14 posto), odjeće i obuće (11,40 posto), prijevoza (4,37 posto) te održavanja kućanstva (6,33 posto). U kategoriji prehrane korištene su cijene iz triju trgovačkih centara za 86 artikala.
Kada je riječ o higijeni i održavanju zdravlja, ubrojeni su troškovi za 10 stavki, a za stanovanje i komunalne usluge troškovi za šest stavki, naveli su iz Saveza samostalnih sindikata BiH. Usporedbe radi, u veljači 2022. godine (godine u kojoj je inflacija u većini zemalja dosegnula svoj vrhunac) visina potrošačke košarice iznosila je 2389,12 KM.