Manjak stanova i drastičan rast cijena razlog su što stanovnici zemalja Europske unije, ali i Bosne i Hercegovine, sve teže dolaze do vlastitog stambenog prostora. Ovaj problem u svim zemljama najviše pogađa mlade i mlade obitelji. Osim rasta cijena kvadrata, posljednjih godina drastično su skočile i najamnine, koje čine jedan od najvećih mjesečnih troškova. - Cijene na tržištu su enormne. Između 40 i 50 posto mojih mjesečnih prihoda ide na stanarinu. Studenti koji dođu studirati u velike gradove poput Madrida ili Barcelone plaćaju oko 700 do 800 eura jednu spavaću sobu, i to u stanu koji dijele s četvero ili petero ljudi.
Nema više jeftino
Nekada su te cijene bile oko 300 eura - objasnila je za medije Nataša Marković Izrael, koja je podrijetlom iz Srbije, a vlasnica je malog stana u Madridu. Slično je i u drugim europskim državama. U posljednjih desetak godina prosječna cijena kuća porasla je za gotovo 50 posto. Ništa bolja situacija nije ni u Bosni i Hercegovini.
Kupnja stana, a u posljednje vrijeme i najam, za sve veći broj mladih postaje nedostižna. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna cijena prodanih novih stanova po m2 u Bosni i Hercegovini u trećem tromjesečju 2024. godine iznosila je 2906 KM, što predstavlja povećanje od 12,1 posto u odnosu na prosječnu cijenu u 2023. godini. U usporedbi s istim tromjesečjem 2023. godine, cijena je veća za 8 posto. Broj prodanih novih stanova također je zabilježio rast, u trećem tromjesečju 2024. godine prodano je 3,4 posto više stanova nego u istom razdoblju 2023. godine. Međutim, u odnosu na prosječan broj prodanih stanova tijekom 2023. godine, broj je opao za 3,6 posto. Ukupna korisna površina prodanih novih stanova porasla je za 5,2 posto u odnosu na treće tromjesečje 2023. godine, dok je u usporedbi s prosječnom površinom tijekom 2023. godine zabilježeno povećanje od 2 posto. Stručnjaci navode kako se pad cijena ne može očekivati sve dok je potražnja veća od ponude, a u većem dijelu BiH je trenutačno upravo takva situacija.
Osim domaćih, u dijelovima uz granicu sve češće se kao kupci javljaju državljani Republike Hrvatske. Njima su cijene nekretnina u BiH još uvijek prihvatljive jer onoliko koliko za kvadrat u ovoj zemlji trebaju izdvojiti u markama, u Hrvatskoj je u eurima. Osim visokih cijena kvadrata stana, koje su posljednjih godina rasle, više novca potrebno je i za stanarine. Uvidom u oglase, stanovi između 40 i 50 kvadrata u Banjoj Luci u novijoj gradnji ne mogu se unajmiti ispod 800 KM. Tako opremljen stan od 45 kvadrata u novijoj gradnji, oko dva kilometra od središta, stoji 850 KM mjesečno plus režije, što znači da za jedan mjesec treba zaraditi barem 1000 KM samo za troškove stanovanja u Banjoj Luci. U starogradnji mogu se naći jeftiniji stanovi, osobito oni koji nisu renovirani i koji se iznajmljuju opremljeni pohabanim namještajem.
Takvi stanovi uglavnom su udaljeniji od uže gradske jezgre, pa se jedan takav stan od 46 kvadrata, udaljen otprilike pet kilometara od središta, izdaje za 450 KM.
Sarajevo, Tuzla, Mostar...
Isti problem prisutan je i u Sarajevu. U središtu ovog grada za stan od 60 kvadrata s novim namještajem treba izdvojiti 1100 maraka bez režija, na Marijin dvoru ta se cijena penje na 1300 KM. Stan za najam u novogradnji na Skenderiji od 60 kvadrata košta 1700 maraka. U Mostaru se više ni garsonijera ne može naći ispod 350 - 400 KM. Mjesečni najam dvosobnih stanova u novogradnji također ide od 800 do 1000 KM. U ovom gradu je problem i što sve manji broj vlasnika uopće želi izdati stan dugoročno jer značajno veću zaradu imaju prilikom najma stan na dan. Garsonijera u Tuzli može se unajmiti za 300 KM, prostor od šezdesetak kvadrata za 450 maraka, dok za 550 maraka možete dobiti stan od 80 kvadrata.