Uvodi se red u online trgovinu

Prodavači na društvenim mrežama morat će biti registrirani, a roba će se moći vratiti u roku od 14 dana od kupnje

online
29.03.2025.
u 12:26
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Federacija BiH staje ukraj sivoj ekonomiji i sve učestalijim prijevarama kupaca putem neregistriranih internetskih trgovina, osobito onih koje posluju preko društvenih mreža.

Naime, svi trgovci na području Federacije BiH, bilo da su pravne ili fizičke osobe, ubuduće će morati biti registrirani i transparentno istaknuti svoje podatke, a poštanske i dostavljačke službe bit će pod strožom kontrolom.

Gubitak novca

Riječ je o novim pravilima vezanim uz online trgovinu koje definira Zakon o elektroničkoj trgovini Federacije BiH koji bi trebao biti uskoro upućen u proceduru. Kako je rečeno na panelu u Mostaru upriličenom u povodu Svjetskog dana potrošača, novo zakonsko rješenje predviđa i pravo na povrat robe u roku od 14 dana bez navođenja razloga, čime se Bosna i Hercegovina u ovom dijelu online trgovine usklađuje sa standardima Europske unije. Kako je nedavno objasnio federalni ministar trgovine Amir Hasičević, u vrijeme ekspanzije e-trgovine i pojave međunarodnih platformi na bh. tržištu, ukazala se potreba da se utvrde pravila za odvijanje e-trgovine, što uključuje kontrolu, ali i propisivanje sankcija za prekršitelje.

- Cilj nam je smanjiti sivo tržište, zaštititi potrošače, ali i poštene trgovce - kazao je Hasičević. Istaknuo je kako, prema do sada urađenim analizama, zbog činjenice da ovaj dio nije reguliran Federacija godišnje gubi 200 - 300 milijuna KM koji ostaju na sivom tržištu. Ministar Hasičević je podsjetio kako je u Zakonu o unutarnjoj trgovini već propisano da su oni koji se opredijele obavljati trgovinu elektroničkim putem dužni se registrirati te na platformama i stranicama za oglašavanje istaknuti svoj registracijski broj uz osnovne podatke o trgovcu/prodavaču. - Ovim zakonom nastojali smo detaljnije precizirati tko i kako može legalno obavljati e-trgovinu, kako prepoznati i sankcionirati one koji se nelegalno bave e-trgovinom. Zakonom su tretirane i e-platforme te društvene mreže preko kojih se odvija e-trgovina. Također, predviđene su obveze za platforme putem kojih se oglašavaju fizičke i pravne osobe koje se bave e-trgovinom -objasnio je predsjednik Skupine za izradu Zakona o e-trgovini Jasmin Kadić.

Uz navedena dva zakona potrebno je, ističu stručnjaci, svakako mijenjati i Zakon o zaštiti potrošača. Na navedenom panelu u Mostaru ombudsman za zaštitu potrošača u BiH Saša Marić upozorio je da trenutačni Zakon o zaštiti potrošača iz 2006. godine ne odgovara digitalnom dobu te ga je hitno potrebno modernizirati.

Žalbe na prijevare

- Trenutačni zakon ne regulira e-trgovinu, dostavu i odgovornost za oštećenu robu. Ako kupac dobije oštećen proizvod, trgovac i dostavna služba prebacuju odgovornost jedan na drugog, ostavljajući potrošača nezaštićenog. Novi zakon riješio bi taj problem, ali njegovo usvajanje ovisi o političkoj volji - naglasio je Marić. Ranije su iz Ureda ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH naveli kako s rastom online trgovine raste i broj žalbi potrošača. Naveli su kako je uglavnom riječ o transakcijama koje se odvijaju prilikom kupnje preko društvenih mreža te da se žalbe najčešće odnose prijevare ili neadekvatnost naručene robe. Inače, iako online trgovina svakodnevno raste u odnosu na zemlje regije, stanovnici BiH još su uvijek najmanje skloni ovakvom načinu kupnje. Istraživanje koje je provela asocijacija za internetsku trgovinu “eComm” u suradnji s kompanijom “Valicon” i projektom “MarketMakers” uz podršku vlade Švicarske, a koje je obuhvatilo Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju te Bosnu i Hercegovinu, pokazalo je da otprilike 0,8 milijuna građana kupuje preko interneta. Glavni problemi s kojima se suočava ova vrsta trgovine u BiH su nepovjerenje, visoke cijene i nepouzdana dostava te manjak institucionalne i bankarske podrške.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?