U Ljubuškom otvoren Posjetiteljski i Arheo centar

Čović: Naša kultura i baština su bogatstvo koje možemo podariti Europskoj uniji

15.12.2023.
u 15:56

Ljubuški se danas može pohvaliti prvim „in situ“ posjetiteljskim centrom koji sadržava zanimljiv arheološki materijal – zbirku materijala sa sustavnih istraživanja na Gračinama, replike rimskih vojnika, maketu nalazišta…

Svečanom ceremonijom i pred velikim brojem uzvanika danas je u Ljubuškom otvoren Posjetiteljski i Arheo centar na lokalitetu nekadašnjeg rimskog vojnog logora na Gračinama. Prisutne je pozdravio i poželio im dobrodošlicu gradonačelnik Vedran Markotić. 

„Na lokalitetu nekadašnjeg rimskog  vojnog logora na Gračinama današnjim činom otvaranja Posjetiteljskog i Arheo centra Gračine oživljavamo daleku povijest za kulturno bogatiju budućnost. Ova vrijedna kulturno -povijesna baština dugo je godina bila zapuštena, te joj je prijetilo uništenje. Zahvaljujući realizaciji nekoliko projekata među kojima i Heritage Revived Ljubuški se danas može pohvaliti prvim „in situ“ posjetiteljskim centrom koji sadržava  zanimljiv arheološki materijal – zbirku materijala sa sustavnih istraživanja na Gračinama, replike rimskih vojnika, maketu nalazišta… Nekadašnje ruševine pretvorene su u još jedan biser našeg grada koji će upotpuniti bogatu ponudu turističkog sadržaja, te zauvijek sačuvati dio povijesti i identiteta ovog kraja“, kazao je Markotić.

Podsjetio je kako je kroz isti projekt  obnovljen dio Starog grada Ljubuškog.

„Kroz navedene,ali i mnoštvo ostalih projekata pokazalo se da Grad Ljubuški ima brojne prijatelje i partnere koji su na razne načine pomogli i pomažu, svima njima ovom prilikom od srca zahvaljujem u svoje osobno i u ime Grada Ljubuškog. Ova prijateljstva temelj su za buduće ideje i projekte koji će naš grad učiniti još ljepšim i urbanijim, te u njega donijeti neke nove sadržaje na ponos svih njegovih stanovnika. Posebnu zahvalu dugujemo Vladi RH koja kontinuirano ,kroz razne vidove podrške, prati projekte Grada Ljubuškog, kao i našem predsjedniku Draganu Čoviću čija su nam vrata uvijek otvorena, a podrška bezrezervna“, zaključio je Markotić.

Ravnatelj JU Razvojne Agencije ŽZH – HERAG Radoslav Luburić govorio je o samom projektu Heritage Revived budući da HERAG nositelj projekta, a partneri na projektu bili su Grad Ljubuški iz BiH, Grad Solin i Županijska uprava za ceste Splitsko-dalmatinske županije iz Hrvatske te Općina Ulcinj iz Crne Gore.

Ministar financija i potpredsjednik Vlade FBiH Toni Kraljević se osvrnuo na stalno ispruženu ruku RH prema BiH.

„Primjereno i prostoru i trenutku „Acta non verba“ mislim da se s ove tri riječi može sublimirati svo djelovanje hrvatske vlade kada su u pitanju ne samo Hrvati kao konstitutivan narod u BiH nego svi njeni narodi i BiH u cjelini“, poručio je Kraljević.

Ministar regionalnog razvoja i fondova EU u Vladi RH Šime Erlić istakao je kako je ovo jedan izvanredan primjer toga što europski fondovi i Interreg projekti prekogranične suradnje mogu donijeti dobroga lokalnoj zajednici.

„S jedne strane, očuvanje kulturne baštine i vrijednih kulturnih nalazišta koji su ovdje prisutni, a s druge strane povećanje atraktivnosti grada, utemeljeno upravo na toj baštini“,  rekao Erlić.

Doda je kako su se ovakvi i slični projekti na primjerima hrvatskih gradova pokazali kao iznimno dobri, te su ti gradovi postali atraktivniji i turistima i stanovnicima.

„S Interreg programom nastavljamo i dalje u novom razdoblju, a kako smo kroz inicijativu RH povećali izdvajanja za Interreg programe sa 60 milijuna na 120 milijuna eura, očekuje nas još puno ovakvih i sličnih projekata“, zaključio je Erlić.

Važnost ovakvih projekata naglasio je i Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a BiH.

„Vlada RH, zajedno s nama u BiH, već sedam ili osam godina radi intenzivno na projektima, a ovo je jedan od njih stotine koji svjedoče gdje smo mi bili prije dvije tisuće godina. Centar koji danas otvaramo, kroz istraživanja koja tek slijede, svjedočit će o našoj povijesti, bogatstvu i tradiciji“, izjavio je Čović.

On je zahvalio Vladi RH na pomoći koju BiH pruža na putu ka euroatlantskim integracijama.

„Ono što danas radi Vlada RH, zajedno s nama, otvara nam europski put, europske perspektive i to ubrzano, bez obzira na našu neorganiziranost, rekao bih nesavršenost, u našem djelovanju unutar BiH. Najznačajniji dio svega je što resorno ministarstvo, koje predvodi ministar Erlić, nas obučava i educira, priprema za ono vrijeme kada ćemo biti članica EU. Standardi i ponašanje će i dalje biti isti, tako da svake godine možemo očekivati sve intenzivniju suradnju na ovim projektima i otvarati sebe za nove projekte. Možemo svijetu pokazati što je naša kultura i baština i to je ono što možemo podariti kao naše bogatstvo Europskoj uniji“, zaključio je Čović.  

S povijesti ovog mjesta prisutne je upoznao arheolog Mirko Rašić, a blagoslovio ga je župnik župe sv. Ante Padovanskog na Humcu fra Dario Dodig.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije