Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva

Dedić: Očekujem konstruktivnu raspravu o novom zakonu

Dedić
Foto: FENA
11.03.2017.
u 12:30

Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić nada se da će predstavnici nadležnih institucija u ponedjeljak, 13. ožujka, u Federalnom parlamentu održati konstruktivnu javnu raspravu o Nacrtu zakona o šumama kako bi se moglo pristupiti izradi što kvalitetnijeg Prijedloga ovog zakonskog rješenja.

- Neophodno je donijeti zakon o šumama da bi se na području Federacije ostvarilo trajno gospodarenje i upravljanje šumama - izjavio je Dedić za Fenu, te podsjetio da oblast šumarstva nije zakonski regulirana jer je Zakon o šumama, donesen 2002. godine, prestao da važi 2009. kada je Vlada FBiH donijela Uredbu o šumama.

Presudom Ustavnog suda Federacije BiH 2011. godine  utvrđeno je pravo Općine Konjic na lokalnu samoupravu, kao i da Vlada nije imala ustavni i zakonski osnov da Uredbom o šumama uređuje oblast šumarstva.

Kao prijelazno rješenje data je mogućnost da se u roku od šest mjeseci  zakonom uredi materija koja je regulirana osporenom Uredbom.

- S obzirom na to da u tom roku odnosno do danas nije donesen zakon o šumama Federacije BiH oblast šumarstva ostala je u cjelosti bez ikakve pravne regulative – ukazao je Dedić.

Budući da šume i šumska zemljišta u Federaciji BiH čine oko 50 posto ukupnog životnog prostora težnja je da se ostvare što veće ekonomskih koristi od šuma.

Zato je, između ostalog, u Nacrtu propisana obaveza prodaje šumskih drvnih sortimenata po tržišnim cijenama i na transparentan način, a detaljan postupak prodaje će biti uređen uredbom koju će donijeti Vlada Federacije BiH.

Novim zakon planiraju se uvesti novčane kazne za nerealiziranje obaveza korisnika šuma po osnovu plaćanja naknade za izradu i nadzor nad izradom šumsko-gospodarskih osnova, te za korištenje državnih šuma.

- Ove kazne trebaju biti sastavni dio ugovora o prenosu poslova gospodarenja državnim šumama. Njihovim uvođenjem treba se osigurati bolja realizacija ugovornih obaveza od korisnika šuma, a time će se osigurati i provođenje planskih dokumenata na osnovu kojih se gospodari šumama – istakao je Dedić.

Naknada za korištenje državnih šuma, u Nacrtu je propisana, u iznosu osam posto od prihoda ostvarenog prodajom šumskih drvnih sortimenata, a plaćat će se na osnovu izdanih faktura do kraja tekućeg za prethodni mjesec.

Zakon predviđa i da je glavni strateški planski dokument Šumarski program FBiH kojim se, uz poštivanje međunarodne i domaće legislative, definira opća politika šumarstva, rukovođenje šumama, šumskim zemljištima i divljači.

On se sastoji iz dva dijela: općeg, koji određuje glavne ciljeve, principe i smjernice za trajno gospodarenje šumama u FBiH, te izvedbenog, u kojim su postavljeni i razrađeni ciljevi i određen način njihove realizacije u određenom roku, uključujući financiranje.

Također, u ekonomskom pogledu, propisana je zabrana prometa državnih šuma i šumskog zemljišta.

- Izuzetak je napravljen jedino u svrhu arondacije i komasacije, te putem zamjene zemljišta, ali isključivo u cilju okrupnjavanja posjeda i funkcionalnijeg i racionalnijeg gospodarenja šumama – kazao je za Fenu Dedić uoči centralne javne rasprave o Nacrtu zakona o šumama u Federalnom parlamentu.

U odnosu na Zakon o šumama iz 2002. godine, u kojem je bilo nepotpunih definicija šume i šumarskih pojmova, u novom su, kroz 98 članova svrstanih u jedanaest poglavlja, izvršene korekcije i dopune pojmova koji su usklađeni s međunarodno prihvaćenim definicijama, kao i specifičnostima šumskih ekosistema i iskustvima šumarske znanosti u BiH.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije