Županije, gradovi i općine u Federaciji BiH ubuduće će u izvanrednim situacijama moći propisivati privremene mjere kontrole cijena određenih proizvoda i usluga te je preciznije definirano što se smatra značajnim poremećajem na tržištu. Naime, Vlada Federacije BiH je na jednoj od posljednjih sjednica na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine utvrdila nacrt Zakona o kontroli cijena te ga uputila u daljnju parlamentarnu proceduru.
Kako su naveli iz resornog ministarstva, ovim zakonskim rješenjem uređuju se način i uvjeti formiranja cijena proizvoda i usluga, kontrola i praćenje cijena od nadležnih tijela na tržištu Federacije BiH, kao i privremene mjere kontrole cijena u slučaju značajnih poremećaja na tržištu.
- U slučaju proglašenja stanja prirodne i druge nesreće, nestašice dobara nužnih za potrebe gospodarstva i opskrbljivanje stanovništva, ako je prema objavljenim podacima Federalnog zavoda za statistiku indeks potrošačkih cijena malo veći od 5% (godišnja inflacija), Vlada Federacije, na prijedlog ministarstva, propisuje proizvode i usluge od interesa za Federaciju za koje se mogu propisati privremene mjere kontrole cijena. Privremene mjere ograničavaju se na šest mjeseci s mogućnošću produžetka još šest mjeseci ako se tržište ne stabilizira - objasnili su iz Federalnog ministarstva trgovine.
Jedna od novina ovog zakona u odnosu na onaj koji je trenutačno u primjeni je preciznija definicija Vijeća za cijene koje će činiti predstavnici Federalnog ministarstva trgovine, Federalnog ministarstva energetike, rudarstva i industrije, Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Gospodarske komore FBiH, Udruge poslodavaca Federacije i reprezentativne udruge za zaštitu potrošača.
Po početku primjene novog zakona zadatak Vijeća bit će praćenje kretanja cijena, odnosa ponude i potražnje na tržištu Federacije, kao i njihov utjecaj na standard građana. Savjet će također biti zadužen za davanje preporuka za otklanjanje uzroka i posljedica poremećaja na tržištu te će o svom radu sastavljati izvješće koje će se putem Federalnog ministarstva trgovine dostavljati Vladi FBiH. Iz Federalnog ministarstva trgovine objasnili su kako su nacrtom Zakona o kontroli cijena predviđene i novčane kazne za kršenje odredaba ovog zakona u iznosu od 6000 do 30.000 KM za pravne osobe i od 1000 do 3000 KM za odgovorne osobe u pravnoj osobi.
Također je propisano da, ako trgovac u roku od tri mjeseca od izricanja novčane kazne ponovi isti prekršaj, nadležni tržišni inspektori će mu rješenjem zabraniti obavljanje trgovine do otklanjanja nepravilnosti utvrđenih nalazom inspektora.
Federalno ministarstvo trgovine u razlozima za donošenje ovog zakona obrazložilo je da je važećim Zakonom o kontroli cijena, čiji je osnovni tekst iz 1995. godine, propisano da gospodarska društva, druge pravne i fizičke osobe slobodno formiraju cijene proizvoda i usluga prema uvjetima tržišta, osim za proizvode za koje je posebnim propisom utvrđen drugačiji način formiranja cijena. Predlagač dalje ističe da se, imajući u vidu potrebu za potpunijim i preciznijim uređenjem ove oblasti, nije pristupilo izmjenama i dopunama ovog zakona jer bi one obuhvaćale više od polovine članova osnovnog teksta, što bi bilo suprotno pravilima za izradu zakona i drugih propisa. Istaknuto je i da je tijekom primjene uočeno da pojedine odredbe važećeg Zakona o kontroli cijena nisu dovoljno jasno definirane te je ocijenjeno da ih radi lakše primjene treba preciznije urediti.
Tako se u tekstu novog zakona preciznije uređuje ovlast Federalnog ministarstva trgovine i Federalnog ministarstva energetike, rudarstva i industrije vezano uz izradu prijedloga privremene mjere kontrole cijena. Preciznije se definira i što se smatra značajnim poremećajem na tržištu, kao i privremene mjere kontrole cijena za pojedine proizvode i usluge. Jasnije se definira vrijeme trajanja propisanih mjera koje Vladi Federacije Bosne i Hercegovine predlaže Federalno ministarstvo trgovine i koje najdulje traju šest mjeseci, kao i mogućnost da se iste u cilju ostvarivanja učinaka iznimno mogu produljiti za još šest mjeseci.