Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta prošloga tjedna oštro pala, dok je tečaj eura porastao jer ulagači vjeruju da je ciklus povećanja kamatnih stopa u SAD-u završen.
Dolarov indeks, koji prati vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, potonuo je prošloga tjedna 1,4 posto, na 105,07 bodova, najnižu razinu u šest tjedana.
Pritom je dolar prema europskoj valuti pao 1,5 posto, pa je cijena eura dosegnula 1,0730 dolara.
Tečaj dolara oslabio je i prema japanskoj valuti, za 0,2 posto, na 149,35 jena.
Pad dolara posljedica je uvjerenja ulagača da je ciklus povećanja kamata američke središnje banke završen.
U srijedu su čelnici Feda na redovnoj sjednici odlučili da kamate ostaju nepromijenjene, u rasponu od 5,25 do 5,50 posto.
To je bila druga sjednica zaredom kako je Fed kamate ostavio nepromijenjene, nakon što ih je zbog visoke inflacije povećao na 11 prethodnih sjednica.
Premda je na konferenciji za medije predsjednik Feda Jerome Powell ostavio otvoren prostor za još jedno povećanja kamata, većina analitičara smatra da se to neće dogoditi.
Tim više, kažu, što je Powell kazao i kako je rast prinosa na državne obveznice imao utjecaj na gospodarstvo.
Uz to, tržište rada pomalo slabi, pa slabe i inflacijski pritisci.
U petak je objavljeno da je u listopadu u SAD-u broj zaposlenih porastao za 150.000, manje nego što se očekivalo i znatno manje nego mjesec dana prije, kada je broj zaposlenih porastao za gotovo 300.000.
Nakon tih podataka, ulagači su gotovo sigurni da Fed niti na sjednici u prosincu neće povećati kamate. Na tržištu novca procjenjuje se da postoji 90 posto izgleda da će središnja banka u prosincu ostaviti kamate nepromijenjene.
Zbog svega toga, pali su prinosi na američke državne obveznica, pa je pao i tečaj dolara.
Pritom je cijena eura prema dolaru zabilježila najveći tjedni skok od srpnja, premda se vjeruje da ni Europska središnja banka više neće povećavati kamate, s obzirom da inflacija u eurozoni postupno popušta.