Ove turističke sezone u Neum, uz tradicionalne goste, sve više dolaze i stanovnici Republike Hrvatske koji se, potaknuti cjenovno prihvatljivijim smještajem i uslugama, odmaraju u jedinom bosanskohercegovačkom gradu na obali, a koji, zahvaljujući sinergijskom djelovanju turističkog sektora i općinskih vlasti, kontinuirano podiže letvicu kvalitete ponude. - Popunjenost kapaciteta već je na 90 posto - govori u intervjuu za Večernji list Dragan Jurković, načelnik općine, dodajući kako od idućeg vikenda počinje špica sezone tijekom koje će popunjenost biti maksimalna. Istodobno, Neum nije zaboravio ni svoje zaleđe. Privatni poduzetnici sve više ulažu u obnovu starih i gradnju novih kamenih kuća, dok Općina razvija modele pomoći razvitku i brendiranju maslinarstva i maslinova ulja, jednog od prepoznatljivih simbola krševitih predjela ispod mediteranske ljepotice planine Žabe.
Posljednje informacije govore kako se u Neumu bilježi trend koji do sada nije bio pravilo, a to je da u grad dolazi sve više gostiju iz Republike Hrvatske. Kakvo je stanje na terenu u tom kontekstu?
- Pa, evo, ove se godine u Neumu dogodila jedna novost, slično kao i 2020. godine u vrijeme korone, kada smo imali povećan broj gostiju iz Srbije. Tako ove godine bilježimo povećanje broja gostiju iz Republike Hrvatske. Jedan od razloga je činjenica da kod nas u Neumu cijene nisu toliko visoke kao, primjerice, u Republici Hrvatskoj. Drugi mogući razlog je smanjenje gužve kroz samo mjesto, a vezano je uz otvaranje Pelješkog mosta.
Koliko na pozitivan trend utječe i razina kvalitete?
- Pokušavamo s hotelijerima i ugostiteljima povećati razinu usluge svake godine. U nekim omjerima to je kao i u ostatku ovog dijela Jadrana. Ponuda je prihvatljiva, pa vjerojatno i zbog toga imamo ovaj broj gostiju.
Na polovini smo srpnja, jednog od udarnih mjeseci kada govorimo o turističkoj sezoni. Kakvo je trenutačno stanje te očekujete li i dodatni porast ukupnog broja gostiju u drugoj polovini?
- Trenutačno smo na oko 90 posto popunjenosti kapaciteta i to je dobro. Špica sezone počinje s vikendom koji je pred nama, tako da su najave kako će idućih 40 - 50 dana biti maksimalna popunjenost kapaciteta. Također imamo i najave da bi nam postsezona trebala biti dobra te se nadamo kako ćemo ove godine imati otvorene smještajne kapacitete do kraja studenoga.
Naravno, nezaobilazno je i pitanje radne snage, što je zapravo problem BiH, ali i zemalja okruženja. Kako se vi snalazite?
- Da, to je jedan od problema. Nije nas zaobišao trend iseljavanja i uzeo je danak. A to znači da ćemo se morati okrenuti radnicima iz trećih zemalja. Neki hotelijeri već imaju radnu snagu iz tih zemalja.
Vidljivo je da Neum konstantno diže kvalitetu, ali i raznolikost ponude. U kojoj je mjeri takav pristup važan za zadržavanje postojećih i privlačenje novih gostiju?
- Pa, evo, mi smo sredinom lipnja krenuli s manifestacijom "Neumsko ljeto", a koja se održava dulji niz godina. Pokušavamo prilagoditi sadržaj svima, a tu je i niz kulturnih i sportskih sadržaja uz koje Neum gostima postaje zanimljiviji. Trudimo se uvijek nuditi nešto dodatno, tako da tijekom ove godine imamo nekoliko koncerata koje nismo imali ranije, a tu su i manifestacije kao što su Dan folklora, Smotra klapa... Svi ti sadržaji na neki način čine određenu tradiciju te gostima pokazuju nešto što mi baštinimo dulje vrijeme.
Svakako će biti i još nekih događaja te kulturnih sadržaja tijekom ljeta.
Posebna priča su potencijali zaleđa, osobito kada govorimo o nekim poljoprivrednim proizvodima, ali i drugačijim oblicima turizma...
- Aktivno pokušavamo revitalizirati zaleđe Neuma iako to nije nešto što se može riješiti preko noći. No ohrabruje što postoji želja, odnosno pojedinci se bave ruralnim turizmom, obnavljanjem ili gradnjom kamenih kuća u dijelovima koji nisu baš naseljeni. Tako gosti imaju svoj mir i mogu se na neki način odmoriti od gužvi. U razgovorima s ljudima vidim da su kapaciteti dobro popunjeni i na neki način osjeti se kako bi se u idućih nekoliko godina taj broj drastično mogao povećati. Evo, potpisali smo i sporazum o suradnji oko projekta "Camino ruta Dubrovnik - Međugorje", a dio će prolaziti upravo našom općinom. Nadam se da ćemo iskoristiti sve blagodati koje nam pruža i planina Žaba, koja je nekoliko kilometara udaljena od mora, a u tom kontekstu važna je tematika cikloturizma.
Uvezanost turizma i poljoprivrede važan je segment održivosti. Na koje grane poljoprivredne proizvodnje posebno treba obratiti pozornost?
- Želimo podignuti na višu razinu i razvoj maslinarstva. Veliki je potencijal u zaleđu kada je riječ o toj kulturi, a naš je cilj brendirati ulje neumskih maslina. Maksimalno smo uključeni u proces, a, evo, prošle smo godine pustili u pogon stroj za preradu maslinova ulja. Ove godine posredstvom udruge maslinara to ulje želimo pozicionirati nekoliko stepenica više te pokazati kako zaleđe ima svoj potencijal razvoja i prepoznatljivosti.