Bez funkcionalne vlasti i unutarnjeg dogovora posljedice globalnih procesa za BiH bit će razorne

Geopolitički procesi predstavljaju prijetnju u svijetu, ali i priliku za BiH

06.03.2023.
u 21:45

Bez funkcionalne vlasti i unutarnjeg dogovora posljedice globalnih procesa za BiH bit će razorne

Ni tri desetljeća od ratnih događanja na ovom prostoru Bosna i Hercegovina nije postala subjekt međunarodne politike, piše Večernji list BiH. Ma koliko se to nama ne sviđalo, uloga objekta, odnosno onoga tko je predmet, a ne akter međunarodnih procesa, još dugo će pripadati BiH.

Političke odluke

Potvrđuju to i događanja iz neposredne prošlosti, kao i trenutačna pozicija BiH u globalnim procesima. Ruska invazija na Ukrajinu i prethodno pandemija koronavirusa značajno su utjecale na geopolitičke promjene u svijetu, uključujući Europu. Politička previranja za posljedicu imaju ekonomske potrese, čije je razmjere teško predvidjeti. U takvoj situaciji Bosna i Hercegovina i ekonomski i politički ovisi o drugima. U političkom smislu teško je da jedna mala europska zemlja, koja je i sama poluprotektorat, igra ikakvu značajniju ulogu. Osim što imamo visokog predstavnika međunarodne zajednice, kao neku vrstu skrbnika države, nismo do sada uspjeli ostvariti ni integraciju u NATO savez ni u Europsku uniju. Članstvo u bilo kojoj od ovih dviju asocijacija povećalo bi i vidljivost i utjecaj BiH na globalnoj sceni. Ovako smo zapravo predmet djelovanja i NATO-a i EU-a, ali i svih onih koji se s njima sukobljavaju u međunarodnoj areni. BiH slovi kao jedna od neuralgičnih točki Europe i kao takvu je promatraju i Zapad i ostatak svijeta. Stoga se može kazati da će u skorijoj budućnosti globalna nadmetanja imati itekakve posljedice na BiH. U ekonomskom smislu posljedice će još izravnije osjetiti građani jer zapadne li Europska unija u recesiju, ona će neizbježno pogoditi i BiH, čija vanjskotrgovinska razmjena, kao i ekonomija u cjelini, ovisi o europskoj. EU nije samo glavni vanjskotrgovinski partner BiH već i kreditor te donator. Poremećaj u priljevu sredstava po bilo kojoj od ovih osnova uzdrmao bi ionako slabašnu bosanskohercegovačku ekonomiju. Svakako nismo glavni, ali BiH neće zaobići ni tihi rat Zapada s Rusijom i Kinom oko gospodarskog utjecaja. U tom smislu jasno je da Kina pokazuje sve veće zanimanje za ulaganja i ekonomsko djelovanje na cijelom Balkanu, pa i u BiH. Zapad se tomu protivi i to bi u konačnici moglo ugroziti brojne energetske i infrastrukturne projekte u BiH u kojima su Kinezi već partneri ili se nameću kao partneri. Još izraženije je to pitanje kada govorimo o Rusiji. Najbolje se to vidi kroz poglede na izgradnju Istočne interkonekcije, odnosno plan plinofikacije Republike Srpske uz prethodnu izgradnju plinovoda koji bi od RS-a išao prema Srbiji i vezivao se primarno uz ruske izvore plina. I tu dolaze do izražaja unutarnje političke i nacionalne podjele u BiH koje su razlog spore provedbe i drugog važnog energetskog projekta, izgradnje plinovoda “Južna interkonekcija”. Riječ je o povezivanju plinovodne mreže Hrvatske s BiH, i to kroz plinofikaciju Hercegovine i središnje Bosne. Dakle, geopolitičko preslagivanje na globalnoj sceni može utjecati na ekonomsku i energetsku budućnost BiH, a ono što se događa u najbližem susjedstvu - i na njezinu političku stabilnost. To se prvenstveno odnosi na konačno rješenje kosovskog pitanja koje mnogi, opravdano ili ne, pokušavaju povezati s BiH. Naravno da i o nastavku politike proširenja Europske unije ovisi može li BiH u dogledno vrijeme uopće računati na članstvo u ovoj asocijaciji.

Važnost dogovora

Na mnoge od pobrojenih scenarija ili opasnosti BiH može donekle sama utjecati. Zbog toga je važno da bude uspostavljena funkcionalna i stabilna vlast na svim razinama, i to ne samo u ovom mandatnom razdoblju. Unutarnji dogovor o mnogim pitanjima značajno bi umanjio rizike od negativnog utjecaja globalnih i regionalnih procesa. Primjerice, ako se unutar BiH postigne dogovor o izgradnji novih plinovoda, izgledi da neka vanjska intervencija zakoči te projekte znatno su manji. Slično je i s drugim energetskim projektima.

Spomenuto proširenje EU-a svakako je nešto o čemu će prvenstveno odlučivati same članice Unije. Međutim, BiH se unutarnjim dogovorom i provedbom reformi i ovdje može nametnuti kao poželjan partner i članica EU-a. Jednako tako, reguliranje otvorenih pitanja sa susjedima kvalificira i njih i BiH za pridruživanje EU, ali i za političku stabilizaciju koja je preduvjet za veća strana ulaganja i trgovinsku razmjenu. U konačnici, o učinkovitosti domaćih vlasti ovisit će i zaustavljanje još jednog negativnog trenda, onog demografskog, koji BiH prijeti jednako kao i geostrateška gibanja u svijetu.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije