Promocija monografije

Gotovo tristoljetna povijest Oštre Luke na jednom mjestu

storyeditor/2023-01-04/knjiga2.png
05.01.2023.
u 15:39

Monografija govori o svim izazovima kroz koje je prošao narod tog dijela Posavine

Oštra Luka oraško je mjesto s povijesnom težinom, poruka je s nedavne promocije istoimene monografije. Događaj je okupio 100-tinjak mještana, a dajući joj značaj, bila je okupljena i gotovo cijela Vlada Posavske županije na čelu s njezinim predsjednikom Đurom Topićem, kao i predsjednik Skupštine PŽ-a Blaž Župarić. Ovo posavsko mjesto obilježava 120 godina svoje župe Imena Marijina. U knjizi je naglasak na Domovinskome ratu i obrani Bosanske Posavine te odlučujućoj bici - boju na Galićima, povijesno važnom događaju za opstanak Hrvata na tim prostorima, piše Večernji list BiH.

- Ono što nije zabilježeno, nije se ni dogodilo, a mi želimo da o našem mjestu Oštra Luka ostavimo pisani trag jer to zaslužuje svojim značajnim obljetnicama - poručio je Đuro Delić, urednik knjige, na kojoj je radilo osam autora: Miroslav Neretljak, Marko Matolić, Dražen Topić, Nedjeljko Nedić, Marko Jokić, Sanja Pejić, Ivan Pejić i Velimir Topić.

Progovara i o Posavini

Oštra Luka smještena je jugozapadno od Orašja, čiji prvi spomen datira još od davne 1742. godine, kada je zabilježeno prvo naselje od 10 kuća i 48 stanovnika, a danas ima oko 2700 mještana. Župa Imena Marijina utemeljena je 1992. godine, a prva crkva napravljena je 1932. Knjiga je progovorila o svim izazovima i problemima kroz koje je prošao narod toga dijela Posavine tijekom stoljeća, o patnjama i borbi za goli život, običajima, tradiciji, posljedicama dvaju svjetskih ratova i osobito Domovinskom jer herojsko mjesto Oštra Luka pokazalo se oštrim i nepremostivim bedemom crte obrane. Knjiga je nastala u znak zahvalnosti svim žiteljima od početka prvih nastambi, tijekom povijesti, do današnjeg doba.

- Ovo je knjiga koja govori o povijesti jednoga mjesta, ali kroz nju se progovara i o Posavini. Značajna je za sve generacije koje dolaze kako bi znale više o povijesti svoga kraja - naglasio je u prigodnom obraćanju predsjednik Vlade Đuro Topić.

Monografija na 256 stranica prolazi kroz povijest mjesta, a s više od 500 fotografija slikovito stvara uvid i svjedoči o vremenu i ljudima.

- Kako se danas živi u užurbanom dobu koje briše prošlost, a čovjek se pomalo gubi zaboravljajući svoje korijene, važno je posegnuti za podacima koje su vrijedni autori sa suradnicima prikupili i ugradili u monografiju. Želim potaknuti sve one koji budu posegnuli za ovom monografijom da znaju cijeniti prošlost naše Oštre Luke, poglavito srpanj 1992. i slavnu obranu mjesta 19. srpnja 1992. - bitku boj na Galićima, važno je to sačuvati i prenijeti budućim pokoljenjima jer živimo u vremenu kada se povijesne činjenice niječu te prilagođavaju svjetskim establišmentima, a sve kako bi se zanijekalo našu opstojnost, kulturu, tradiciju, vjeru, naš identitet - poručio je u recenziji vlč. Mario Oršolić. Urednik monografije Delić ističe kako je ideja o pisanju knjige tinjala još od završetka Domovinskog rata, a nastavili su, zapravo, gdje je stao vlč. Mato Mikičić, autor prve knjige "Župa Ime Marijino Oštra Luka i Bok do Domovinskog rata 1992. godine".

- Monografija je i povijesna i znanstvena, kulturološka, pa i turistička, no povod za tiskanje knjige je 30. obljetnica boja na Galićima. Autori su opisali zemljopisni, povijesno-kulturološki, sportski, pa i turistički aspekt mjesta, poduzetnički i infrastrukturni značaj te današnji način života koji se još odvija u duhu tradicije kulture i običaja Lučana. Zato je ova knjiga, iako samo pisani trag, pokušaj da se vratimo u prošlost, podsjetimo na naše prijatelje koji su živote položili na oltar domovine, kao i sve one koji su utkali dio sebe i neki od segmenata života, ali i putokaz onima koji će doći poslije nas kako bi lakše pronašli svoje korijene - poručio je urednik Delić.

Značajna za povijest

Sanja Pejić, jedna od autorica knjige, nadahnuto je vodila cijelu večer, a Nedjeljko Nedić osvrnuo se osobito na Domovinski rat o kojem je pisao u knjizi. Marko Jokić, također jedan od autora, ističe važnost knjige za oštrolučku povijest. - Jako je važna za sve nas mještane, pogotovo Lučane, jer je to jedna od prvih knjiga izdanih o ovome mjestu. Ja sam pisao o školstvu na ovome prostoru, ali radili smo tekstove i o župnoj crkvi te svim objektima bitnim za selo, kako u prošlosti tako i danas. Nismo zaobišli ni našu tradiciju i običaje, pa vjerujem da će svaka obitelj s ovoga prostora poželjeti imati je u svojoj vitrini - kazao je Jokić.•

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije