Iako danas osipa drvlje i kamenje na odluku Ustavnog suda FBiH prema kojoj pripadnici nekadašnje tzv. autonomne pokrajine zapadna Bosna trebaju ostvarivati pogodnosti iz Zakona o pravima branitelja, kao i članovi njihovih obitelji, Federalni ministar za pitanje branitelja i invalida rata Zukan Helez 2004. godine mislio je i radio posve drukčije.
Mišljenje iz 2004.
U dokumentu koji datira od 9. kolovoza 2004., a koji donosi Večernjak vidljivo je kako je upravo sadašnji ministar Zukan Helez potpisao priziv sudu za ocjenu ustavnosti po kojem se Abdićevci izbacuju s platnog popisa Federacije BiH, a Ustavni sud iduće godine donio je odluku da sporni članci zakona nisu u skladu s Ustavom FBiH te da se u roku od šest mjeseci isti treba usuglasiti s ustavnim odredbama. Osim Zukana Heleza, koji danas tvrdi da je Ustavni sud FBiH pogriješio, spomenuti zahtjev podnijela su 33 zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, većinom SDP-ovaca, među kojima izdvajamo ime tadašnjeg zastupnika Nermina Nikšića, a sadašnjeg premijera Vlade FBiH. U razgovoru za BH Radio ministar Helez devet godina poslije smatra kako je predsjednik FBiH Živko Budimir svojom žalbom i presudom Ustavnog suda FBiH u korist “‘Abdićevaca’ skinuo masku i pokazao svoje pravo lice - on i njegovi nalogodavci koji ga drže na poziciji predsjednika Federacije i štite”. Po njemu je Budimir, kako je kazao, “zadao udarac borcima BiH, jer nećete naći nijednog pripadnika Armije BiH, pogotovo iz Krajine, da je za to da se u zakon uvedu oni koji su pomagali agresoru i koji su izvršili agresiju na jedan dio BiH”. U izjavi ministar Zukan Helez neizravno poziva ostale branitelje Armije BiH da odluku Ustavnog suda FBiH prosvjedima opstruiraju. “Provedba odluke neće ići bez reakcija udruženja proisteklih iz Armije BiH s tog područja, to je prije svega političko pitanje”, istaknuo je ministar Helez.
Zakon diskriminirajući
Prije devet godina u zahtjevu, čiji je potpisnik sadašnji ministar Helez, stoji da su “pripadnici Narodne odbrane zapadna Bosna danas potpuno obespravljeni građani, izloženi svim oblicima ljudske i pravne diskriminacije i kršenja temeljnih ljudskih prava”. U obrazloženju zahtjeva potpisanog 9. kolovoza 2004. godine stoji kako u samoj proceduri izrade zakona Vlada FBiH i Ministarstvo za pitanje branitelja i invalida rata, ostale federalne institucije i udruge, nisu prihvatili da predstavnici stradalnika rata i njihove obitelji iz reda Narodne odbrane zapadna Bosna na bilo koji način sudjeluju u razgovorima oko zakona, niti su prihvaćeni njihovi prijedlozi i zakoni. Čak je zajedno s današnjim stranačkim kolegom i premijerom Vlade FBiH potpisao izjavu u kojoj stoji da su djeca i obitelji branitelja iz zapadne Bosne diskriminirane po svim osnovama i da je zakon sporan i po rasnoj i svakoj drugoj osnovi. Protiv najnovije odluke Ustavnog suda o davanju prava tzv. “Abdićevcima” pobunio se SDA i bivši branitelji Armije BiH.
Šta druko očekivati od SDP-ovaca. Sto vira za sto lira.