Vikend pun straha... tako bi stanovnici Hercegovine mogli opisati protekle dane, piše Večernji list BiH. Od petka navečer i prvog, velikog potresa s epicentrom kod Ljubinja, koji je zatesao cijelu BiH, Hrvatsku i regiju, do buđenja jučer ujutro s novim potresom i nizom njih tijekom ovih dana. Nažalost, potres je u Stocu odnio i žrtvu, mladu Elmiru Sefo. Protekla dva dana Hercegovina ne spava, nemir je među stanovništvom jer, kako to potvrđuje i struka, u danima koji slijede treba očekivati seriju novih potresa. Nedjeljno jutro, točno u u 6.27, dok su mnogi žitelji ovoga područja, nakon prethodne neprespavane noći, uspjeli "uhvatiti" koji sat sna, tlo se zatreslo po tko zna koji put, no sada nešto snažnije evocirajući svježa sjećanja na katastrofalan potres koji je pogodio Hercegovinu u noći s petka na subotu.
Traži se pomoć
Građani Mostara i Čapljine nam govore kako je potres bio vrlo neugodan, tresle su se police, padale knjige, posuđe... pomjerao namještaj. Mnogi su u strahu napustili stanove i objekte. Na društvenim mrežama pojavile su se i snimke novog potresa, a koje su upućivale na iznimnu snagu podrhtavanja koje je pogodilo širi prostor Hercegovine. Istodobno, kako je javio reporter 24sata.hr iz Mostara, cijeli hotel se ljuljao, a treslo je 15-ak sekundi. - Bacalo me po krevetu, nisam se mogao ustati. Baš je bilo strašno - opisao je reporter iz Mostara. Prema informacijama, i ovaj potres prouzročio je materijalnu štetu, iako manju u odnosu na onaj od petka navečer, no seizmolozi upozoravaju kako serija manjih potresa nakon onoga većeg može dovesti do posljedica uslijed udara na već "načete" objekte. Do toga je došlo upravo u Berkovićima gdje je i bio epicentar posljednjeg potresa, a koji je nanio štetu objektima, dok je, kako je Srni potvrdio načelnik općine Nenad Abramović, jedna obitelj morala biti iseljena. Abramović je rekao da su to objekti koji su već bili oštećeni u prethodnom udaru te da je ovo samo izazvalo dodatnu štetu. On je naveo da je od petka uvečer, kada je bio prvi jaki udar, do sada prijavljeno oštećenje na 36 objekata. Jučerašnji potres u Stocu nije izazvao veća oštećenja, osim opadanja žbuke i cigle s pojedinih objekata, potvrdio je Feni Milenko Vujnović, iz Gradske službe Civilne zaštite Stolac, ustvrdivši kako su dosad zaprimili 72 prijave oštećenja stambenih objekata.
- Dosad smo zaprimili 72 prijave oštećenih stambenih objekata. Većinom su oštećeni unutarnji zidovi, krovovi, dimnjaci. Imamo četiri-pet slučajeva gdje je gromada stijene probila ili zid ili krov kuće - kazao je Vujnović. Sve su to, dodao je, većinom oštećenja od prvog potresa koji je u petak navečer pogodio Hercegovinu. Struka je već ranije upozorila kako sekundarni potresi koji dolaze nakon jačega mogu imati i veću opasnost zbog činjenice da "nailaze" na već dobro uzdrmane objekte, a zbog čega je za rušenje potrebna i manja energija, pri čemu se javlja i mogućnost odrona.
A odrona je i bilo nakon jučerašnjeg posljednjeg potresa - jedan je zabilježen na cestovnom pravcu Stolac - Neum pa su na teren bili upućeni djelatnici poduzeća Ceste Mostar, a do manjeg odrona kamenja došlo je i s brda Hum prema gradskoj magistrali u Donjoj Mahali. Kamenje su po prijavi odmah uklonili pripadnici PVP-a Mostar te omogućili nesmetano odvijanje prometa, izvijestili su iz Operativnog centra Civilne zaštite HNŽ-a. Tijekom dana potvrđeno je kako je snaga jučerašnjeg potresa bila 4,8 po Richteru što je ipak znatno manje od 5,7 koliko je Europsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC) procijenio da je bila jačina potresa u noći s petka na subotu. Osjetio se jako u Ljubinju, Stocu, Mostaru, Čapljini i znatno šire. Kobnu noć u Stocu, taj petak teško će tamošnji žitelji zaboraviti. Mlada djevojka je poginula od udara stijene, više ljudi je ozlijeđeno i tražilo je liječničku pomoć. Na sreću, prošli su s lakšim ozljedama. Ovaj potres pričinio je i znatnu materijalnu štetu u općinama Ljubinje, Stolac, kao i gradovima Čapljini i Mostaru. Na području grada Čapljine zabilježeno je više od 200 oštećenja na stambenim i drugim objektima u potresima koji su pogodili Hercegovinu.
- Imamo dosta prijava. Vatrogasci su na terenu i rade na olakšavanju situacije - rekao je u razgovoru za Fenu Mate Jurković, zapovjednik PVP-a Čapljina. Kako kaže, u potresu od petka lakše su ozlijeđene četiri osobe, a potvrdio je i kako je situacija na cestama čista i da nema odrona. Osvrnuo se i na situaciju s oštećenjima na osnovnoj školi. - Škola i krovište su popravljeni, no nastava će biti odgođena dok statičari ne odluče je li škola za uporabu ili ne. Na krovu je bilo devet dimnjaka i to je sve završeno - zaključio je Jurković. Istodobno, načelnik Ljubinja Stevo Drapić pak rekao je da sumnja kako će se ponovno moći koristiti objekt Općinske uprave koji je teže stradao u potresu. Radi se o zgradi nastaloj u vrijeme Austrougarske. Veliki broj građana je veći dio noći proveo na otvorenom, izvan obiteljskih domova. U Mostaru nije bilo ozlijeđenih, no podrhtavanje tla prouzročilo je štetu na nekoliko zgrada.
Zbrajaju se štete
Šteta je zabilježena i u zapadnijem dijelu Hercegovine, a tomu svjedoči i izvješće Službe za zbrinjavanje ugroženog i nastradalog stanovništva i prvu medicinsku pomoć Crvenog križa ZHŽ-a, čiji su pripadnici zajedno s volonterima Crvenog križa Ljubuški posjetili domove 200 korisnika usluga Javne kuhinje Ljubuški. U obilasku 200 objekata zamijetili su materijalnu štetu na najmanje tri objekta. Također, teška oštećenja uslijed potresa zadobila je zgrada Osnovne škole Tina Ujevića u Vitini. Struka je dala svoje mišljenja o događajima koji su unijeli nemir u Hercegovinu, pri čemu ističu jedino činjenicu zbog koje su štete ipak manje u odnosu na potrese koji su, primjerice, pogodili Banovinu i Zagreb.
Seizmolog Krešimir Kuk pojasnio je kako je potres u Hercegovini po jačini bio sličan petrinjskom potresu iz 2020. godine, no i da su zahvaljujući stjenovitom, krškom tlu blaži učinci potresa u Hercegovini. - Iako je potres u Hercegovini bio neznatno slabiji od petrinjskog potresa, tlo je na tom prostoru drukčije od rastresitog tla na Banovini koje nije dobro za potrese. U Hercegovini se radi o stjenovitom, krškom području i onda su učinci potresa blaži jer ne dolazi do pojačavanja, tzv. amplifikacije trešnje - izjavio je Kuk za RTL, dodavši kako je potres u Hercegovini oslobodio 1,4 puta manje energije od petrinjskog potresa. A što nas čeka u bliskoj budućnosti, uistinu je teško prognozirati, no Kuk je podsjetio kako je seizmička aktivnost pojačana na ovim područjima, i to već duže vrijeme, što se primjećuje i po potresima u Grčkoj, Albaniji, Turskoj, Hrvatskoj, a sad i u BiH. Uzimajući u obzir iskustva s Banovine i Zagreba, za očekivati je, smatra on, da se može očekivati i da će serija potresa na području Hercegovine potrajati još neko vrijeme. Naveo i kako se možemo nadati kako se ispraznila seizmička energija na ovom području, ali to ne znači da se može isključiti mogućnost nastanka novih potresa. Jučerašnji novi potres to je i potvrdio, a građanima Hercegovine službe savjetuju da budu na oprezu, prate situaciju te izbjegavaju objekte koji su pretrpjeli štetu uslijed dosadašnjih potresa.