U Provincijatu Bosne Srebrene u Sarajevu danas je upriličen svečani prijem u povodu sutrašnje svetkovine sv. Franje, utemeljitelja franjevačkog reda, piše Klix.ba. Odazvali su se gosti iz crkvenog, društvenog i kulturnog života Sarajeva i BiH, te predstavnici međunarodne zajednice. Provincijal Bosne Srebrene fra Jozo Marinčić prisutnima je uputio riječ dobrodošlice.
“Karizma sv. Franje Asiškog, utemeljitelja franjevačkog reda, njegova ideja i njegov duh, kojim se nadahnjuju ne samo franjevci i franjevke, nego i mnogi drugi dobri ljudi diljem svijeta, iz svih naroda i religija, jako je korisna i nužno potrebna i bosanskohercegovačkom društvu, koje je prepuno socijalnih, kulturnih, vjerskih i političkih razlika, a ono ipak mora biti jedno društvo i jedna država, povezana mnoštvom zajedničkih interesa”, rekao je provincijal Marinčić.
U svom govoru provincijal Marinčić se kritički osvrnuo na odnos Općine Novo Sarajevo prema potrebama provincije i franjevaca u Sarajevu.
“Zgrada u kojoj se nalazimo, izgradili su je franjevci kao Teološki fakultet za izobrazbu franjevaca–svećenika, a koja je 1947. nepravedno i nasilno oduzeta. A 1993. je u tijeku ratnih djelovanja bila je devastiran i dobrim dijelom izgorjela i urušena", rekao je fra Jozo.
Podsjetio je da je Vlada BiH 1996. godine zgradu dala na korištenje Provincijalatu Bosne Srebrene dok se ne usvoji Zakon o restituciji.
“Uspjeli smo do danas obnoviti preko 80 posto zgrade. Ostalo nam je još obnoviti preostali dio naše zgrade. Međutim, iznenadio nas je i zatekao negativan odgovor od strane općinskih vlasti. Ne dopuštaju nam obnoviti preostali dio zgrade, pravdajući to zakonom koji govori da ova naša zgrada i dvorište zapravo nisu naše, nego Općine Novo Sarajevo. Hoćemo li ponovno doživjeti izgon iz naše kuće i iz naše zemlje?”, zapitao se provincijal Bosne Srebrene.
“Ne znam je li potrebno spominjati, da naša zajednica, Franjevačka provincija Bosna Srebrena, po svemu zaslužuje pravnu i moralnu sigurnost povratka spomenute imovine kao najstarija živuća institucija kojom se čak dokazuje i državnost BiH. Zbog toga nas još više iznenađuje da nam se i danas nanosi nepravda. Kada smo mislili da su vremena progona vjerskih zajednica davno iza nas, ponovno nam se pokušava oduzeti naša imovina, ali na jedan krajnje licemjeran i perfidan način. A tome pogoduje inertnost i neefikasnost zakonodavne vlasti koja ne donosi validne zakone i ne rješava pitanja povratka imovine vjerskim zajednicama”, rekao je Marinčić.