"Republika Hrvatska 33 godine od početka oružane velikosrpske agresije traga za još 1792 nestale i smrtno stradale osobe, a za koje nije poznato mjesto ukopa. Riječ je o najdugotrajnijoj posljedici Domovinskog rata i najsloženijem humanitarnom pitanju", poručio je Medved podnoseći izvješće o napretku u traženju i identificiranju osoba nestalih u Domovinskom ratu.
Od 2016. godine, naglasio je Medved, Vlada je unaprijedila proces traženja i intenzivirala mnoge aktivnosti te donijela Zakon o osobama nestalima u Domovinskom ratu.
"Temeljem prikupljenih saznanja, provedena su cjelovita terenska istraživanja na 396 lokacija, kojima je pretraženo 955.000 kvadrata", kazao je. Najveći broj lokacija pretražen je na područjima Vukovarsko-srijemske, Sisačko-moslavačke, Osječko-baranjske te Požeško-slavonske županije.
Na tim su područjima pronađeni i ekshumirani posmrtni ostaci najmanje 190 osoba, a u istom razdoblju identificirani su posmrtni ostatci 268 osoba, naveo je.
Medved je podsjetio na pronalazak pet masovnih grobnica u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Najsloženija i najzahtjevnija lokacija pritom je u Petrovačkoj doli kod Vukovara, budući da je riječ o aktivnom odlagalištu otpada, čija pretraga traje već dvije i pol godine.
"Ukupno smo pretražili oko 950.000 kubika smeća i otpada, među kojima su pronađeni posmrtni ostaci najmanje 10 žrtava, što je dokaz njihove daljnje dehumanizacije nakon ubojstva", poručio je.
U procesu traženja nestalih uvedene su inovativne metode pretrage terena, nabavljena je najsuvremenija oprema za pretragu te obradu i identifikaciju posmrtnih ostataka, posebna pozornost posvećena je odnosu s obiteljima nestalih i smrtno stradalih u Domovinskom ratu, Savezom obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja te zajednicom udruga civilnih stradalnika iz Domovinskog rata.
Medved je apelirao je na sve koji imaju neka saznanja i mogu pomoći u pronalasku nestalih osoba da ih podijele s Ministarstvom i nadležnim tijelima RH te zahvalio svim obiteljima na strpljenju i povjerenju.