Gospodarstvenici drže BiH na životu, ali se suočavaju s brojnim poteškoćama i različitim nametima koji koče investicije.
Smanjenje konkurentnosti
Nezadovoljni su i tekstilci, kožari i obućari. Oni sada zahtijevaju trajno izjednačavanje carinskih stopa s europskim i smanjenje oporezivanja rada. Ističu da ovi problemi umanjuju konkurentnost domaćih proizvođača na europskom tržištu.
Na ove probleme naglašeno je na okruglom stolu “Stanje i perspektive u tekstilnoj i kožarsko-prerađivačkoj industriji u BiH – unapređenje poslovne atmosfere harmonizacijom carinskih propisa i carina u BiH s carinama u EU” koji je organizirala Asocijacija tekstila, odjeće, kože i obuće pri Vanjskotrgovinskoj komori BiH. Poduzeća iz ove mreže prošle godine su izvezla proizvode u vrijednosti od 650 milijuna eura. S obzirom na izniman rast, predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Bruno Bojić kazao je da je zahtjev proizvođača iz Asocijacije jedini način da se nastavi snažna proizvodnja, nove investicije kao i daljnja zapošljavanja. – Svaki ozbiljan investitor traži sigurnost pa je zato važno da odluka o carinama bude dugoročnog, a ne privremenog karaktera, kazao je Bojić.
Usporedba s Kinom
Predsjednik Asocijacije tekstila, odjeće, kože i obuće pri Vanjskotrgovinskoj komori BiH, Radovan Pazurević, kazao je da je ova grana gospodarstva izrazito radno intenzivna.
Naglasio je problem carinskih stopa. Kazao je da đon dolazi iz Kine u Njemačku po carinskoj stopi od 3 posto, dok isti proizvod iz BiH u Njemačku dostiže carinsku stopu do 15 posto.•