Blagdan Uskrsa ove će godine katolici i pravoslavci slaviti isti dan, 16. travnja. Priprema i običaji su slični, a ključna namirnica su jaja. Tradicija su bojenje jaja i izrada uskrsnih pisanica.
Obišli smo trgovine, tržnice, te razgovarali s djelatnicima farme koka u Tomislavgradu. Zanimalo nas je jesu li građani kupili jaja za blagdan, rastu li cijene te prijeti li nestašica.
Kupnja u zadnji tren
- Već traje prodaja jaja za one koji su ih ranije naručili. Najveća kupnja očekuje se u ovih nekoliko dana do Uskrsa, a posebno na Veliki petak kada je potražnja najveća, rekla nam je prodavačica na mostarskoj tržnici.
- Kućanice najčešće kupuju dvije table jaja, otprilike 60 komada. Jednu tablu za bojenje, a drugu za kolače i ostale potrebe, ispričala je. - U tijeku su akcije i osigurali smo dovoljan broj jaja, rekla nam je prodavačica u jednoj mostarskoj trgovini. Dok su trgovine opskrbljene, na farmama koka količine su sve veći problem. - Budući da se prije Uskrsa ne kupuje puno jaja, pripremimo se. Rok trajanja je oko mjesec dana, stoga jaja stara dva tjedna možemo plasirati za Uskrs, navode iz farme koka u Tomislavgradu. No, ove godine ni takva priprema vjerojatno neće biti dovoljna. - Kada je Uskrs u pitanju, nestašica jaja se podrazumijeva. Ove godine situacija je alarmantnija jer su jaja tražena i tijekom godine, a ne samo pred blagdane, ističu s farme. - Očekujemo veliku gužvu jer se druga farma s koje nam dolaze jaja nalazi u Ljubinju gdje uglavnom žive pravoslavci koji ove godine na isti dan slave Uskrs kao i katolici, dodali su. Na tržnici u Mostaru najviše se traže bijela jaja.
Cijeli tekst čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista BiH...