U Ustavnom sudu Federacije Bosne i Hercegovine održana je javna rasprava po zahtjevu potpredsjednika FBiH Milana Dunovića za preispitivanje ustavnosti nekih odredbi Zakona o plaćama i drugim naknadama sudija i tužitelja FBiH.
Za razliku od Dunovića i njegovog odvjetnika Nedima Ademovića, na ročište nije došla druga strana u ovom postupku, a to su predstavnici zakonodavca, odnosno Zastupničkog i Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.
Sutkinja Kata Senjak je napomenula da su iz Zastupničkog doma obavijestili da će njih u ovom sporu zastupati Ustavna komisija, ali se njeni predstavnici nisu pojavili.
Nedolazak druge strane ne znači obavezno da Sud ne može donijeti odluku u ovom predmetu, pa će Dunović, po riječima predsjednice Suda Aleksandre Martinović, blagovremeno biti obaviješten o ishodu.
Potpredsjednik FBiH pokušava, naime, osporiti pred Ustavnim sudom određeni član (član 2. točka 1. alineje i,j i k) Zakona o plaćama i drugim naknadama sudija i tužitelja u FBiH, koji se odnosi baš na taj sud, odnosno ustavno sudstvo, koje ima specifične zadatke i ulogu i unutar same sudske vlasti.
Dunović smatra da Ustavnom sudu Federacije treba dati autonomiju u raspolaganju proračunskim novcem shodno njegovim potrebama, što bi mu u sadašnjim bosanskohercegovačkim uvjetima donijelo potpunu neovisnost od zakonodavne vlasti. Drugim riječima, smatra on, današnji odnos zakonodavne i sudske vlasti u Bosni i Hercegovini zahtijeva veću autonomiju ustavnog sudstva.
Dunović i njegov odvjetnik obrazlažu da se ovdje ne misli samo na plaće već i na druge potrebe Suda, kao što je angažiranje stručnih suradnika.
Financijska samostalnost ne bi bila bezuslovna, napominje Dunović, budući da postoje mehanizmi kontrole.
- Ovo nije puka priča o plaćama sudija i zaposlenika Suda, ne, suština je u željenoj nezavisnosti institucije kakva je Ustavni sud - njegove su riječi.
On i odvjetnik Ademović pokušali su tijekom današnje rasprave dokazati sudijama da postoji određena "protivrječnost pravnih normi" i u samom Ustavu FBiH jer jedna odrednica nalaže da plaće sudijama, pa i onima u Ustavnom sudu FBiH, treba da budu određene zakonom, a druga, u Preambuli Ustava, podrazumijeva osiguranje demokratičnosti i sudske neovisnosti.
Ova druga norma, mada "neopipljiva", kako je rekao odvjetnik, treba da ima prevagu, smatra Dunović u prilog njegovoj tezi o potrebnoj neovisnosti Ustavnog suda FBiH.