Najdugovječnija književna manifestacija u BiH

Jubilarni 60. Šimićevi susreti od 26. do 28. 4.

18.04.2023.
u 19:10

Književno-kulturna manifestacija "Šimićevi susreti 2023." započet će u Mostaru u srijedu, 26. travnja, s početkom u 11.30 polaganjem cvijeća kod spomenika Antunu Branku Šimiću. Potom će u Galeriji kraljice Katarine u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače s početkom u 12 sati biti upriličeno službeno otvaranje programa jubilarnih 60. Šimićevih susreta. U toj prigodi bit će održan Poetski kolaž učenika Osnovne škole Antuna Branka Šimića u Mostaru.

Druženje s književnicima

Program ove najdugovječnije književne manifestacije u Bosni i Hercegovini nastavit će se u petak, 28. travnja, u Grudama, Peć-Mlinima i Drinovcima, rodnom mjestu braće Šimić. Susret književnika s učenicima u osnovnim i Srednjoj školi općine Grude počet će u 10 sati. U 11.30 sati u Drinovcima bit će upriličeno polaganje cvijeća kod spomen-poprsja braće Šimić, a u 12 sati ispred Ravlića pećine u Peć-Mlinima bit će održana svečana akademija u čast Antunu Branku i Stanislavu Šimiću. Prigodno slovo održat će potpredsjednik Matice hrvatske Damir Zorić.

Potom će uslijediti dodjela nagrada mladim pjesnicima i mladim likovnim umjetnicima te dodjela književne nagrade "Antun Branko Šimić", koju tradicionalno dodjeljuje Društvo hrvatskih književnika Herceg Bosne. Bit će, kao i prethodnih godina, upriličen nastup pjesnika u programu "Pjesnici su čuđenje u svijetu", otvorena izložba učeničkih likovnih radova, a u programu Šimićevih susreta 2023. nastupit će istarska kantautorica Elis Lovrić.

Najuglednija pera

Tijekom šest desetljeća Šimićevih susreta, rodne Drinovce Antuna Branka Šimića, oca hrvatske moderne književnosti, i njegova brata Stanislava pohodila su najuglednija pera hrvatske beletristike. Za svaku je pohvalu to što ova književno-kulturna manifestacija posebnu pozornost pridaje mladima jer na njima i književni svijet ostaje.

Predsjednik Matice hrvatske književnik Miro Gavran pozvao je prošle godine da se djela A. B. Šimića prevedu na najvažnije svjetske jezike kako bi ga "učinili planetarnim" jer je "dao izniman doprinos hrvatskom pjesništvu i književnosti".

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije