Blagdan Svi sveti, osim svojega iznimnog vjerskog i religijskog značaja, svojevrsni je i sociološki fenomen vidljiv kroz povratak većega broja članova dijaspore u domovinu, koji su tijekom godine u inozemstvu vrijedno radili kako bi dobili koji slobodan dan više, a koji su onda iskoristili kako bi posjetili svoje najbliže u Bosni i Hercegovini. Takav scenarij nešto je što vidimo i tijekom ljeta, ali i zimi, osobito uoči Božića, kao i u vremenu do Nove godine, a na prilično ilustrativan način progovara o činjenici da iseljeništvo, unatoč radu u, najčešće, zemljama Europske unije, ne zaboravlja svoj rodni kraj te se u njega rado vraća. No, kako ih vratiti na dulje vrijeme, a pritom uspjeti i u prijenosu znanja i iskustava kako bi se rodno selo, općina ili grad ekonomski dodatno razvile te se stvorili preduvjeti za dugotrajni opstanak i ostanak, pitanje je na koje ne postoji jednoznačan odgovor. Ono u biti traži proaktivan, strateški i znanstveni pristup svih aktera, od vlasti, preko nevladinog sektora pa do struke.
Transferi dijaspore
Prema podacima Centralne banke Bosne i Hercegovine (CB BiH), ukupni tekući transferi u 2023. godini iznosili su 5,26 milijardi KM i za 307 milijuna KM veći su u odnosu na 2022. godinu.
Od ukupnog iznosa tekućih transfera, na novčane doznake iz inozemstva, odnosno personalne transfere, odnosi se 3,79 milijardi KM i veći su za 203 milijuna KM u odnosu na prethodnu godinu. Ostali tekući transferi iznose 1,48 milijardi KM, od čega se najveći dio, u iznosu od 1,36 milijardi KM, odnosi na mirovine iz inozemstva.
Međutim, ti iznosi tek su kap u potencijalnom ulaganju u Bosnu i Hercegovinu, bilo da je riječ o izravnim investicijama predstavnika dijaspore ili o poslovima i poslovnim idejama koji su posljedica lobiranja iseljenika unutar poslovne zajednice na Zapadu. Naravno, kako bi taj scenarij postao realnost, potrebne su brojne promjene, počevši od izrade registra dijaspore, preko jačanja ekonomske diplomacije pa do procesa koji traže smanjenje birokratskih procedura. Tehnološki park Intera tvrtka je koja godinama radi na umrežavanju iseljeništva i domaćih poduzetnika, a što je već rezultiralo brojim uspješnim pričama, a već tradicionalno sredinom ljeta organizira konferenciju "Connecto" koja rezultira upravo dobrim primjerima ulaganja iz inozemstva.
USAID je svojim projektom "Diaspora Invest" iznimno značajan pokretač pozitivnih procesa koji redovito ohrabruju te upućuju na činjenicu da se, uz malo volje i hrabrosti, može postići mnogo u svojem rodnom kraju. Posebnu vrijednost ima i partnerski odnos USAID-a s brojnim lokalnim zajednicama u BiH. A upravo se u lokalnim zajednicama očekuju i najveće promjene kada govorimo o potpori ulaganju. Ljubuški i Travnik, primjerice, već nose laskavu titulu digital tax free gradova, dok se istodobno na razini Federacije priprema operacionalizacija sustava koji će ukinuti potrebu za dolaskom na šaltere i traženjem velikog broja dokumenata. Riječ je o integriranom online sustavu za registraciju poslovnih subjekata u Federaciji.
Bez traženja potvrde
Na razini države Agencija za identifikacijske isprave, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) omogućava pristup svojoj središnjoj evidenciji, a općine i gradovi kroz sporazume dobivaju stalni pristup podacima iz evidencija koje tehnički vodi i održava IDDEEA putem mrežnih servisa koji povezuje općinu sa središnjom evidencijom IDDEEA-e. To znači da će općina izravno pristupati spomenutoj evidenciji koju IDDEEA održava, uz poštivanje svih zakonskih propisa, u cilju olakšavanja provođenja različitih administrativnih postupaka.