Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar - Kitarović drugog dana posjete Bosni i Hercegovini doputovala je u Mostar. Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović sastala se s predsjednikom Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH Božom Ljubićem, koji je za novinare nakon susrata izjavio kako je njegov stav, ali i hrvatske predsjednice da je podrška Hrvatima da ostvare jednakopravnosti u BiH podrška i BiH jer su "Hrvati, bez obzira tko što mislio, ljepilo BiH i ne bi se smjelo dopustiti da to ljepilo izlapi iz BiH".
Ljubić je napomenuo kako je s hrvatskom predsjednicom, uz ostalo, razgovarao o misiji i ulozi HNS-a u BiH koje je krovno i političko tijelo Hrvata u BiH i koje okuplja preko 600 izabranih i imenovanih dužnosnika na svim razinama vlasti.
HNS ima ulogu da definira strateški okvir hrvatske politike u BiH koji će se onda provoditi kroz institucije u BiH, ali isto tako da mijenja ustavno-pravni okvir zajedno sa partnerima, te ostvari 'izvanhrvatsko' partnerstvo i u BiH i međunarodnoj zajednici, svjesni činjenice da u ovom momentu BiH ima nekoherentan, neracionalan i neupravni sustav te da je u BiH hrvatski narod neravnopravan i na entitetskoj i državnoj razini, kazao je Ljubić, naglasivši kako je uloga HNS i da definira rješenja za promjenu ovog ustavno-pravnog okvira.
"U ovom momentu, a to sam rekao i hrvatskoj predsjednici mi smo suočeni, ne samo sa činjenicom da Hrvati nisu u stanju izabrati legitimne predstavnike čak ni u institucije gdje zastupaju nacionalne interese po ustavu, kao što su Predsjedništvo i Dom naroda, već da im se zapravo pokušava oduzeti i pravo raspolaganja rezultatima svoga rada kroz nepravednu raspodjelu koeficijenata iz PDV-a, preko pokušaja da se uzurpiraju nadležnosti općina i županija(...) takve stvari HNS preko svojih 12 odjela definira i transferira prema institucijama u kojima u ovom trenutku, na sreću sjede legitimni predstavnici Hrvata", ustvrdio je predsjednik GV HNS-a.
Dodao je kako se HNS-a želi izboriti za takvo rješenje BiH, koje će i Hrvatima u BiH omogućiti unutarhrvatski politički pluralizam, bez straha da će izgubiti mogućnost da sudjeluju u procesima kao tvorbeni konstitutivni narod.
Na pitanje je li hrvatska predsjednica pružila potporu radu HNS-a, Ljubić kaže kako sama činjenica da se s predstavnicima HNS-a sastala institucionalno, govori o tome da ona pruža potporu onome što HNS radi.
Naglasio je kako je i u svjetskoj i domaćoj javnosti, a posebice hrvatskoj poznato da HNS radi u interesu BiH i zaživljavanju europskih vrijednosti u BiH i da je Hrvatima najviše stalo da BiH ubrzano ide prema euroatlantskim integracijam.
Ljubić je govorio i o povećanom iseljavanju iz BiH, posebice Hrvata, istaknuvši kako HNS želi EU i NATO dovesti u BiH i da nitko iz BiH ne bi trebao napuštati ovu državu. "U tom smislu imamo punu podršku iz RH, a posebice hrvatske predsjednice", dodao je on.
Hrvatsku predsjednicu su ispred Hotela Mepas, gdje se susrela s Ljubićem i Merdžom dočekali mnogobrojni građani Mostara s kojima se kratko rukovala i razmijenila par riječi.
Kolinda Grabar-Kitarović susrela se danas u Mostaru s mostarsko-duvanjskim biskupom Ratkom Perićem, obišla je Franjevački samostan Petra i Pavla i gradilište budućeg Studenstskog doma i pučke kuhinje za siromašne studente. Obići će i stari dio grada te razgovarati s građanima Mostara.
Sutra trećeg dana posjete Bosni i Hercegovini Grabar - Kitarović boravit će u Banja Luci gdje će se susresti sa predsjednikom Republike Srpske MIloradom Dodikom, te biskupom banjalučkim Franjom Komaricom.
Hoće li Ratko Perić objasniti gospođi predsjednici na koji način je dijelio narod od 1992. godine i kako je postao jedna od najnepopularnijih osoba među Hrvatima u BiH? Malo tko je štete ovom napaćenom narodu nanio kao ovaj "veliki svećenik". Nažalost, on i dalje bez posljedica nastavlja provoditi tiraniju u svojoj biskupiji, no ničija nije do zore sjala. Predsjednici iskrene čestitke na dolasku i posjeti Hrvatima u BiH i podršci koju nam iskazuje od kada je došla na čelo države.