Po broju od više od dvije tisuće darivatelja krvi na svom području, Posavska županija odavno nosi titulu rekordera humanosti u BiH. Tradicija obiteljskog darivanja krvi u Posavini nešto je što se podrazumijeva u tri posavske općine, a ovoga puta maturanti su svojim primjerom pokazali kako je nastavljaju, piše Večernji list BiH.
Jedna doza spašava tri života
Akcija je prvi put organizirana u sportskoj dvorani SŠC-a u Orašju, a ciljana su skupina bili maturanti dviju srednjih škola u Orašju, pojašnjava nam prof. Edina Pačuković, animatorica akcije darivanja krvi pri Crvenom križu Orašje. Akciji se rado pridružio i Zavod za transfuzijsku medicinu FBiH. - Akciji smo dali simboličan naziv "U tjednu ljubavi daruj krv" jer su potrebe za krvlju sve veće, a zalihe sve manje svugdje u svijetu, pa onda i mi nismo izuzetak. Svakodnevna su ozljeđivanja, imamo Županijsku bolnicu u Orašju kao i Centar za dijalizu u Odžaku pa su i potrebe za krvlju i krvnim pripravcima povećane. Odziv maturanata je odličan. Važno je naglasiti da jedna doza krvi može spasiti tri života - poručuje prof. Pačuković. Marijan Mijatović dragovoljni je darivatelj krvi iz Tolise već 40 godina, a ovoga puta bilo mu je 110. darivanje krvi. - Privilegij je nas zdravih da možemo darovati krv koja spašava život. Bolje je darovati, nego očekivati pomoć, to je naš moto. Inače, darovati krv je zapravo način života. Kada ste u situaciji da trebate organizirati darivanje krvi, uvijek imate na umu da pacijent ne smije čekati krv jer spasiti jedan život je kao spasiti cijeli svijet - kaže. Hana Šerić prvi se put pridružila akciji darivanja krvi i, kaže, to je učinila bez razmišljanja. Ana Mikić, volonterka Crvenog križa Orašje, treći put daruje krv. Pozvala je da i drugi postanu darovatelji krvi jer uvijek je, kaže, dobro činiti dobro. Maturantica srednje medicinske škole u Orašju Lejla Hamamdžić prvi je put darovala krv. - Drago mi je što sam dio ove humane misije darivanja i pomoći. Drago mi je što mogu pomoći, a kako je zdravstvo moj životni poziv, nekako se ovakva humana gesta podrazumijeva - kaže ova učenica. Dr. Alma Ljuca, spec. transfuziolog iz Zavoda za transfuzijsku medicinu FBiH, izrazila je zadovoljstvo suradnjom s Orašjem.
Razvijanje svijesti
- Darivanje nekako počinje od srednje škole i maturantskih dana kada se prvi put osoba susreće s ovom plemenitom nakanom i počinje se razvijati svijest o dobrovoljnom darivanju krvi i nastavlja kroz život - kazala je dr. Ljuca i apelirala da im se pridruže i u drugim gradovima jer su, kazala je, velike potrebe za krvnom plazmom od Tuzle, Mostara i Zenice do Sarajeva.