S desetak dana zakašnjenja u odnosu na proteklu godinu na čapljinsku veletržnicu u Tasovčićima stigle su prve ovogodišnje jagode. Stajale su od 8 do 10 KM po kilogramu, piše Večernji list BiH.
Naravno, ponuda je još uvijek skromna. Zbog povratka za Hercegovinu zimskih temperatura ovih dana, za očekivati je da će im cijena sporo padati. Iako su Hercegovina i španjolska pokrajina Huelva poznate po proizvodnji bobičastog voća, daleko jedna od druge, i tamo je berba jagoda kasnila, ali za tjedan dana. Berba u staklenicima te španjolske pokrajine počela je početkom veljače, a usporedbe radi, prve španjolske jagode prodavale su se po 12 eura, odnosno 24 KM za kilogram, pa su naše, za utjehu proizvođačima, 2,5 do 3 puta jeftinije, odnosno od 4 do 5 eura po kilogramu.
Međutim, iako to prolazi nezapaženo, skuplje od prvih jagoda su kuke, koje su se na čapljinskoj veletržnici pojavile prije više od mjesec dana. Trenutačna cijena kreće se od 1,50 do 2,50 KM za vezicu, otprilike 10 dag, što bi značilo da je kilogram kuka od 15 do 25 KM. S obzirom na to da se prodaju u vezicama, stvarna cijena kuka često prođe, narodski rečeno, ispod kapi. Prve kuke na čapljinskoj veletržnici prodavale su se po 4 - 5 KM za vezicu, što znači da su, bez obzira na cijenu, tražene i popularne.
Jasno, berači kuka, ma koliko bile cijenjene, imaju razložno opravdanje - realnu opasnost od susreta sa zmijama. Kažu, tamo gdje su najkvalitetnije kuke - debele stabljike i tamno zelene boje, najviše je zmija. E, sad, je li to opravdan razlog ili ne, drugo je pitanje. Posve moguće da jednako zmija ima i tamo gdje nema kuka, ali ih ljudi ne uznemiravaju, pa ih i ne vide.