Ratni zločin

Likvidacija 12 zarobljenika iz HVO-a u Križančevu bila je način ponašanja dijela ABiH

01.06.2023.
u 16:04

Na jednome savjetovanju rečeno je - nema živih svjedoka da ne bi "propjevali"

Prekjučer je državni tužitelj Ivan Matešić okončao iznošenje završnih riječi pred Sudom BiH po optužnici za ratni zločin koji su pripadnici Armije BiH počinili nad dvjema ženama u Križančevu Selu u središnjoj Bosni te likvidaciju 12 zarobljenih pripadnika HVO-a koji su se prethodno predali, piše Večernji list BiH. Tužitelj je podsjetio na desetke dokumenata, ali i iskaza svjedoka koji su potvrdili kako se dogodio zločin te odgovornost optuženih. Za ubojstva najmanje 12 vojnika HVO-a koji su se predali, kao i dva civila - žene hrvatske nacionalnosti - počinjena prilikom napada na Križančevo Selo, Šafradin i Dubravice kod Viteza 22. prosinca 1993. sudi se Ibrahimu Puriću, Nijazu Sivri, Ibrahimu Tarahiji, Rušitu Nurkoviću, Almiru Smajiću, Sadiku i Šaćiru Omanoviću te Kasimu Kavazoviću. Purić je bio zapovjednik 325. brdske brigade Armije BiH, Tarahija zapovjednik Trećeg bataljuna ove jedinice, Sivro i Nurković pomoćnici zapovjednika, a ostala četvorica pripadnici brigade. Pripadnici Armije BiH ubili su toga dana žene Matildu Pranjković i Katu Alilović te 12 vojnika podrijetlom iz sela Šafradini koji su se prethodno predali vjerujući u iskrenost agresora. No, na kraju su ubijeni, što je očito bio i opći način ponašanja.

Sedma muslimanska

- Izvješće 7. muslimanske brigade iz listopada 1993. govori kako je Armija BiH imala običaj ubijati zarobljene kako ne bi propjevali. To je zapravo bio modus operandi o načinu rada nekih jedinica Armije BiH - kazao je tužitelj. Tužiteljstvo se pozvalo na dokaze iz Haaškoga suda, ali i brojne dokumente pronađene u arhivama Armije BiH te pretresima kuća optuženih. Dodatno su svjedočanstva, uglavnom bivših suboraca, a nekoliko ih je imalo zaštićen identitet, potvrdila teoriju Tužiteljstva. Svjedok K-8 piše zapovjedniku 3. korpusa Armije BiH kako je Sivro zapovjedio strijeljanje 12 ustaša, stoji u jednome dopisu. Posebno je monstruozan bio s detaljem da su nakon toga masakra pored mrtvih tijela ubojice sjeli i ručali.

- Da su počinitelji ubojstava bili podčinjeni zapovjedniku I. Puriću, dokazuju materijalni dokazi, ali i izjave svjedoka koji su svjedočili u Sudu BiH. Svjedok Edin Mehić bio je vrlo vjerodostojan pred Sudom BiH te je izjavio kako je bio personalac u Armiji BiH i čuo je telefonski razgovor s Mehmedom Alagićem i M. Berberovićem (Zapovjedništvo III. korpusa Armije BiH), a Purić je bio u prostoriji, koji je tekao tako da ih je Alagić pitao: "Tko ubi vojnike?" General im je zapovjedio istragu, ali Purić je šutio i nije reagirao. Svjedok je poslije doznao da je 12 Hrvata ubio neki Roki Sarajlić, a tu je bilo još vojnika Armije BiH kod samog čina strijeljanja pripadnika HVO-a - naveo je Matešić. Objasnio je kako događaj nije nikad istražen niti pokrenuta istraga iako je general Alagić to zapovjedio. Najmanje 30 svjedoka znalo je za ova ubojstva, a Tužiteljstvo je pred Sudom BiH izvelo njih 27 koji su to potvrdili. Ovaj slučaj "živim" su ostavile obitelji stradalnika, ali i hrvatski mediji koji su o tome izvješćivali. Vještak general-bojnik Radomir Ilić je posve rasvijetlio, tvrdi tužitelj Matešić, zapovjednu odgovornost Ibrahima Purića. Vještak je potvrdio da se morala provesti istraga jer se linija nije pomicala, a tijela ubijenih su bila tu, u zoni Armije BiH. Vještak je utvrdio da nitko od odgovornih nije izvijestio o zločinima, a morali su to uraditi. Važna je bila iznimno uloga Nijaza Sivre koji je najavio napadnu akciju koju su Hrvati nazvali "Krvavi Božić" jer se dogodila 22. prosinca 1993.

Premlaćivanje svjedoka

- Neki dokumenti, ali i svjedok Mehić potvrdili su kako je Nijaz Sivro zapovjedio Rokiju Sarajliću strijeljanje vojnika HVO-a - dodao je Matešić. O strijeljanju vojnika HVO-a u Šafradinu su jedino smogli snage izvijestiti Omanović i Purić svjedoku K-8. Tužitelj je ustvrdio i kako je bila iznimno važna uloga optuženog Ibrahima Tarahije jer je vodio zarobljene vojnike HVO-a, no nije ništa učinio da provjeri što se s njima dogodilo. Tužitelj je posvjedočio i o pritiscima, pa i premlaćivanju svjedoka u ovome slučaju te pokušajima da se ovaj ratni zločin zataška, što se zapravo cijelo vrijeme rata i nakon njega sustavno radilo. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije