Prvi svibnja - Praznik rada za većinu Bosanaca i Hercegovaca ove godine, kada je na sceni puko preživljavanje, nema nikakvog značaja, piše Večernji list BiH. Tisuće radnika i onih koji, na svoju nesreću to nisu, nemaju povoda slaviti taj praznik te će, umjesto odlaska na pečenu janjetinu, prasetinu ili pak roštilj, ostati kod kuće. Sve je manje i besplatnog graha. Može li se 1. svibnja uopće nazivati praznikom, a još manje Praznikom rada?
Poražavajući podaci
Da nije riječ o pukoj nostalgiji za “boljim danima”, govore i brojke. Podaci Agencije za rad i zapošljavanje BiH pokazuju kako su u Bosni i Hercegovini 511.922 osobe na evidencijama zavoda i službi za zapošljavanje. Od ukupnog broja osoba koje traže zaposlenje, 268.958 ili 52,54% su žene.
Ni većina zaposlenih nema previše razloga za slavlje. Od 718.000 zaposlenih, dramatična je procjena kako oko 200.000 njih radi za minimalnu mjesečnu plaću od oko 370 maraka, a da otprilike isti broj zaposlenih svaki dan ide na posao, ali redovito ne dobiva plaću niti im se uplaćuju doprinosi! Tako i na 1. svibnja oko milijun stanovnika BiH živi na granici siromaštva, a od toga njih više od 600.000 ispod te granice. Tome treba dodati i oko 500.000 umirovljenika u BiH, s tim da više od 60 posto njih ima mjesečnu mirovinu koja jedva prelazi 300 maraka.
Bosna i Hercegovina je među najsiromašnijim zemljama u Europi i svijetu. Prema nedavnoj analizi Svjetske banke, BiH je po nacionalnom bruto dohotku među najsiromašnijim državama bez obzira na to što statistika kaže da BDP u posljednje vrijeme vidljivo raste. Usporedbe radi, u BiH se po glavi stanovnika godišnje potroši 28 kilograma mesa, a u državama Europske unije 91 kilogram. Ili - u EU se godišnje po glavi stanovnika pojede 35 kilograma kruha, a 110 kg u BiH. Procjene također pokazuju kako oko 700.000 ljudi ode na spavanje gladno, odnosno bez kakve-takve večere.
Rijetke iznimke
Međutim, BiH ima i drugo lice, ono koje govori o nevjerojatnom bogatstvu malog broja ljudi. Inozemna istraživanja pokazuju kako u Bosni i Hercegovini žive 92 multimilijunaša čije bogatstvo vrijedi nešto više od deset milijardi maraka. U tu kategoriju, prema međunarodnim standardima i metodologijama, spada svaki pojedinac čije bogatstvo premašuje iznos od 30 milijuna dolara.
Zanimljivo je da broj multimilijunaša u BiH raste - 2012. godine bilo ih je 65, a po svim procjenama, na kraju ove godine bit će više od 100! Ni oni neće ići na grah, oni će Praznik rada dočekati na egzotičnim svjetskim destinacijama.