U Federaciji BiH se, gledajući visinu mjesečnih primanja, najviše isplati raditi u djelatnostima vezanim uz proizvodnju i opskrbu električnom energijom, plinom i parom te klimatizacije, gdje je, prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, prosječna neto plaća u svibnju iznosila 2057 KM. Po visini primanja tijekom svibnja na drugom mjestu bili su zaposleni u financijskim i djelatnostima osiguranja s prosječnom isplaćenom neto plaćom u visini od 1915 KM te zaposleni u djelatnostima informacija i komunikacija s prosječnom plaćom od 1913 KM. U djelatnostima poljoprivrede, šumarstva i ribolova neto plaća iznosila je 1190 KM, a u vađenju ruda i kamena 1488 KM.
Primanja
Zaposlenima u djelatnostima zdravstvene i socijalne zaštite prosječna plaća iznosila je 1729 KM, a onima u obrazovanju 1259 KM, piše portal Večernjeg lista BiH. Najnižu neto plaću tijekom svibnja u Federaciji BiH primali su zaposleni u djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i posluživanja hrane (hotelijerstvo i ugostiteljstvo), i to 760 KM. Inače, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom za svibanj 2023. godine u Federaciji BiH iznosila je 1277 KM i nominalno je viša za 3,6 posto, a realno viša za 4 posto u odnosu na prethodni mjesec. U odnosu na isti mjesec prethodne godine prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom za svibanj 2023. godine nominalno je viša za 15 posto, a realno za 8,7 posto. Analiza podataka prema djelatnostima klasifikacije djelatnosti BiH 2010. u svibnju 2023. u odnosu na travanj 2023. godine pokazuje kako je najveće povećanje prosječne mjesečne isplaćene neto plaće zabilježeno u djelatnosti A - poljoprivreda, šumarstvo i ribolov za 11,1 posto, D – proizvodnja i opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija za 10,9 posto i Q - djelatnost zdravstvene i socijalne zaštite za 10,2 posto. U isto vrijeme najveće smanjenje prosječne mjesečne isplaćene neto plaće zabilježeno je u djelatnosti L – poslovanje s nekretninama za 1,5 posto i R – umjetnost, zabava i rekreacija za 1,2 posto, navodi se u redovitom izvješću Federalnog zavoda za statistiku. Dalje se ističe kako prosječna mjesečna isplaćena bruto plaća po zaposlenom za svibanj 2023. godine u Federaciji BiH iznosi 1987 KM i nominalno je viša za 3,9 posto, a realno za 4,3 posto u odnosu na prethodni mjesec. U odnosu na isti mjesec prethodne godine prosječna mjesečna isplaćena bruto plaća po zaposlenom za svibanj 2023. godine nominalno je viša za 15,9 posto, a realno za 9,6 posto. Inače, kako navode iz Federalnog zavoda za statistiku, podaci o prosječnoj mjesečnoj isplaćenoj neto i bruto plaći obračunavaju se na osnovi podataka prikupljenih mjesečnim istraživanjem o plaćama zaposlenih. Istraživanjem su obuhvaćene pravne osobe svih oblika vlasništva, tijela državne vlasti svih razina, ustanove i druge organizacije, po organizacijsko-teritorijalnom načelu na razini općine, koje posluju na teritoriju Federacije BiH, a imaju 10 i više zaposlenih. Istraživanje o plaćama obuhvaća isplaćene neto i bruto plaće zaposlenih koji imaju zasnovan radni odnos, bez obzira na vrstu radnog odnosa i duljinu radnog vremena, piše portal Večernjeg lista BiH.
Kategorije
U obračun nisu uključene plaće pripadnika obrane, kao ni plaće zaposlenih u obrtu i srodnim djelatnostima, napominju iz Federalnog zavoda za statistiku. Sindikalna potrošačka košarica koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine izračunao za svibanj iznosila je 2748,60 KM. Prilikom izrade sindikalne potrošačke košarice u obzir je uzeta prosječna plaća isplaćena u Federaciji BiH te minimalni troškovi života četveročlane obitelji koju čine dvije odrasle osobe i dva djeteta, od kojih je jedno u srednjoškolskom, a drugo u uzrastu osnovca. Samu potrošačku košaricu čine sljedeće kategorije (pored naziva nalazi se postotak udjela pojedinačne kategorije u sindikalnoj potrošačkoj košarici): prehrana – 42,51%, stanovanje i komunalne usluge – 14,19%, higijena i održavanje zdravlja – 8,81%, obrazovanje i kultura – 11,28%, odjeća i obuća – 10,91%, prijevoz – 5,02% te održavanje kućanstva – 7,28%. Iz navedenog proistječe da dvije zaposlene osobe koje su u svibnju radile za prosječnu plaću nisu mogle podmiriti sve obveze svog kućanstva, odnosno za navedeno nedostajale su im 194 KM.