Kriminalne grupe u BiH konstantno u opticaj stavljaju krivotvoreni novac, i to uglavnom lažne konvertibilne marke, eure i američke dolare.
Prema podacima koje je Avazu ustupila Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH), najviše se u opticaju može naći lažnih kovanica od 1 KM, ali su “popularne” i novčanice od 20 i 50 KM.
Prošle godine u CBBiH vještačeno je 1.036 krivotvorenih novčanica, od čega 821 novčanica KM, 162 novčanica eura i 53 američka dolara (USD). Kada je riječ o kovanom novcu, protekle godine u CBBiH registrirano je 2.676 KM lažnih kovanica, a najviše od 1 KM, i to 2.469.
Krivotvorina u apoenu od 100 KM bilo je 286, a potom u apoenu od 20 KM - 275. Lažni dolari su bili u apoenu od 100 USD, a otkriveno ih je 53. Što se tiče lažnih eura, najviše je otkriveno u apoenu od 50 eura.
Od 1. siječnja do 31. ožujka 2017. godine u CBBiH je registrirano ukupno 188 krivotvorenih novčanica, od čega 120 komada krivotvorenih novčanica KM, 55 novčanica eura i 13 novčanica američkih dolara. Ove godine u promet je ubačeno i 599 komada krivotvorenog kovanog novca KM, a najviše od 1 KM, i to 572.
- Krivotvorine domaće valute su u najvećem broju slučajeva ocijenjene kao loše, dok je većina krivotvorina eura i američkih dolara osrednjeg kvaliteta. Promatrano po godinama, može se reći da su najčešće krivotvore novčanice u apoenima od 20 KM i 50 KM te kovani novac u apoenu od 1 KM. U poređenju s količinom novca u opticaju, radi se o malim količinama krivotvorina, koje ne mogu ugroziti monetarnu i financijsku stabilnost - priopćeno je iz CBBiH.
Kriminalne grupe u većini slučajeva lažni novac rasturaju po ugostiteljskim objektima, trgovinama i mjenjačnicama. U proteklom razdoblju u BiH otkrivene su i ilegalne tiskare, koje su pronađene na teritoriju Prijedora i Brčkog, ali u većini slučajeva krivotvorine dolaze iz zemalja regiije
- Mi smo u Distriktu Brčko imali akciju “Euro 2009”, u suradnji s policijom Republike Srbije, kada je na našem području otkrivena ilegalna tiskara. Tada je otkrivena velika količina krivotvorenog novca, a i kolege u Srbiji uhitile su određen broj osoba. Važno je istaknuti da se sve akcije rade u suradnji sa Sudom i Tužiteljstvom BiH, koji su nadležni za procesuiranje ovih kaznenih djela. Nakon ove akcije, bilo je slučajeva otkrivanja krivotvorenih novčanica, ali u manjem obimu, jer su građani bili oprezniji i odmah su prijavljivali slučajeve stavljanja u opticaj lažnog novca - kaže Halid Emkić, glasnogovornik policije Distrikta Brčko BiH.
Prema Kaznenom zakonu BiH, za krivotvorenje novca predviđena je zatvorska kazna od jedne do 10 godina zatvora.