Malkoč, mjesto nadomak Fojnice na putu do čarobnih vodopada Kozice, najsunčaniji je dio Fojnice, turističkog bisera BiH. Na obroncima ovog brda s prekrasnim pogledom na Fojnicu i još uvijek snijegom pokriven Matorac, pase nekoliko bosanskih brdskih konja, pasmine koja izumire. Među onima koji su odlučili spasiti ovu plemenitu životinju koja je stoljećima s čovjekom ovih prostora dijelila teret života je i Lamija Džigal-Bektešević.
Ostvaruje svoju viziju
Rođena Fojničanka s devet godina odlazi u Nizozemsku. Ondje je živjela gotovo tri desetljeća, provela djetinjstvo, školovala se i stekla zvanja holističke terapeutice i menadžerice u turizmu. U ljeto 2021. Lamija se s obitelji, suprugom, koji je iz Bosanske Gradiške, te sinom i kćeri, vraća u Fojnicu. Za razliku od većine njezinih vršnjaka koji svakodnevno odlaze iz Bosne i Hercegovine, Lamijin san je ostati u Fojnici i upravo u njoj ostvariti svoju viziju povratka prirodi i života uz prirodu.
- Kupili smo nekoliko parcela na kojima planiram pokrenuti više različitih projekata. Zajednički im je povratak prirodi i organskoj proizvodnji zdrave hrane uz rad s djecom i mladima - kaže nam Lamija Džigal-Bektešević.
Na jednoj od parcela, kako nam kaže, uredit će šetalište i napraviti prostor za različite vrste radionica za djecu, od starih zanata koje planira oživiti s članicama Udruge "Fojnička žena" do vrtlarskog i kulinarskog kutka koji će osmisliti još jedna kreativna Fojničanka
Suzana Lovrić.
- Jedan od projekata bit će i boravak djece koja dolaze iz dijaspore u prirodi uz učenje materinskoga jezika - otkriva nam Lamija dio svojih ideja o projektima povratka prirodi i rada s djecom. Životinje su sastavni dio prirode i njima je posvetila posebnu pozornost.
- Posebno mjesto ima bosanski brdski konj, pasmina koja nestaje i koju i ja, s ljubiteljima ove plemenite životinje i stručnjacima, želim spasiti od nestanka. Imam ih već nekoliko, brinem se o njima i jako im je lijepo ovdje, dobro napreduju, pitomi su i pogodni za jahanje. Konji, uza sve drugo, imaju i terapijski učinak. Nekada je dovoljno samo boraviti u njihovoj blizini - kazuje nam Lamija, koja je po struci holistička terapeutica.
Suradnika na očuvanju autohtone vrste bosanskog brdskog konja našla je i u Hercegovini. S Vladom Rašićem iz Tihaljine u Grudama dijeli ljubav prema ovoj plemenitoj i izdržljivoj životinji. - Prvoga sam konja nabavio po želji moje kćeri, kojoj sam obećao nagradu ako bude dobro učila. Ona je poželjela konja i ja sam nabavio bosanskog brdskog. Sad ih već imam šest i to je stvarno jedna plemenita vrsta vrijedna divljenja - kaže nam ovaj Hercegovac, zaljubljenik u bosanskog brdskog konja.
- Ja sam Hercegovac, Hrvat i katolik, i volim ovu zemlju od koje ne smijemo dignuti ruke jer će nam je onda drugi krojiti po svojoj, a ne po našoj mjeri - kaže nam Gruđanin Vlado Rašić. Za Lamiju i njezine projekte ima samo riječi hvale.
- To su fantastični projekti, za svaku pohvalu je to što ona radi, počevši od činjenice da se vratila u Fojnicu dok drugi odlaze - ističe Rašić.
Osim bosanskog brdskog konja, na posjedima koje su Lamija i njezina obitelj kupili bit će i drugih životinja, uglavnom domaćih, ovaca, kokoši, nekada uobičajenih na svakom imanju i nezaobilaznih u lancu proizvodnje zdrave hrane. Desna ruka Lamiji Džigal-Bektešević njezin je prvi susjed na ergeli u Malkoču Željko Perić. Ništa, kaže, ne bi mogla bez njegove pomoći.
Turistička ponuda
- Lamiji pomažem koliko mogu. Mnogo je onih koji joj mogu više pomoći, a ja se nadam i da hoće - kaže skromni susjed Željko Perić. I dok čeka da drugi prepoznaju važnost njezinih projekata koji će se savršeno uklopiti i u turističku ponudu Fojnice, Lamija ne miruje. Uskoro joj, kaže, stižu i dvije kočije, jedna će voziti po gradu, oko lječilišta "Reumal", a druga do Malkoča i još uvijek netaknute prirode.