Za većinu hrane znate kada je treba baciti radi mirisa ili plijesni. Međutim, možda vas iznenade upravo ove namirnice koje donosimo u nastavku. Također, istraživanja pokazuju da hrana kao što je džem, maslinovo ulje, suho bilje i žitarice mogu izgubiti hranjive vrijednosti ako dugo stoje u smočnici. Skuhaj.hr donosi savjete kako da produljite rok trajanje prehrambenih proizvoda u vašem kućanstvu.
Krumpir
Krumpiru u prosjeku pada vrijednost vitamina C do 40% nakon osam mjeseci pravilnog skladištenja, prema istraživačima iz Nizozemske. Vjerojatno je da malo ljudi krumpir skladišti toliko dugo, međutim, poljoprivrednici ih znaju pohraniti i do pet mjeseci prije nego ih dostave na tržište – kaže Petar Imle, farmer krumpira i biljni genetičar u sjevernoj Minnesoti.
Kupujte uvijek manja pakiranja krumpira i onoliko koliko možete pojesti u nekoliko tjedana. Također, preporučuje se krumpir držati u papirnatim vrećicama, a nikako ne plastičnima.
Maslinovo ulje
Potencijalni antioksidansi padaju za 40% nakon šest mjeseci, navodi se u talijanskom istraživanju iz 2009. godine u časopisu "Journal of Food Science". Također, pripazite na to gdje skladištite maslinovo ulje.
Nemojte ga držati blizu štednjaka ili ostaviti otvorenog jer je osjetljivo na kisik, toplinu i svjetlost – kaže Doug Balentine, dr.sc., direktor prehrane znanosti i jedan od proizvođača maslinovog ulja. Ako ne kuhate često s maslinovim uljem, kupujte manja pakiranja.
Zeleni čaj
Antioksidansi smanjuju svoju vrijednost za 32% nakon dužeg stajanja na polici – rečeno je prema studiji iz 2009. godine u časopisu "Journal of Food Science".
Antioksidansi mogu smanjiti rizik od nekoliko vrsta raka, ali su osjetljivi na kisik i svjetlo. Čaj, za razliku od vina, ne dobiva na vrijednosti s vremenom i stajanjem. Preporučuje se da kupujete čaj u hermetičkom pakiranju – savjetuje Ron Tison, najveći svjetski dobavljač zelenog čaja. Čuvajte svoje vrećice čaja u zatvorenim posudama na hladnom mjestu.
Proizvodi od rajčice
Konzervirani sok od rajčice izgubi 50% svojih svojstava nakon što stoji u hladnjaku duže od tri mjeseca, čak i ako je neotvoren. Kada god možete, radije pripremite vlastiti sok od rajčice te uvijek pokušajte da to bude što svježije pripremljeno. Ako koristite kečap, radije kupujte manje boce tako da ih češće morate mijenjati (radi svježine i razine likopena u kečapu).
Žitarice i slično
Pripazite na kojem mjestu ostavljate ove namirnice. Primjerice, brašno zna biti osjetljivo na svjetlost i kisik. Ovu hranu uvijek držite u neprozirnim keramičkim posudama, daleko od štednjaka i topline.
Bobice voća
Borovnici opada vrijednost za 23% nakon dva mjeseca skladištenja na sobnoj temperaturi, a primjerice džem od jagoda gubi i do 12% svoje vrijednost nakon što stoji u smočnici duže od šest mjeseci.
Suho bilje i začini
Koliko god je moguće, suho bilje i začine držite u staklenim posudama, nikako u plastičnim jer do njih može zrak. Još bolje, sameljite vlastite začine. Također, nemojte ih nikako držati u blizini štednjaka i što dalje od izravnog svjetla.