VAŽNO JE ZNATI

NEOGRANIČEN ROK TRAJANJA: Evo koje namirnice se nikada ne kvare!

namirnice
28.03.2022.
u 08:05

Postoje namirnice koje imaju neograničen rok trajanja. Jedini uvjet je da ih se pravilno pohrani.

Važno je znati kako rok trajanja nije isto što i rok upotrebe. Naime, mnogi ljudi još uvijek prvenstveno gledaju “rok trajanja” (najbolje prije datuma) kada je u pitanju razvrstavanje hrane.

U gotovo svim namirnicama možete uživati ​​puno dulje nego što sugerira otisnuti datum kod oznake “najbolje prije datuma”. U konačnici, rok trajanja označava samo trenutak do kojeg proizvođač jamči da će neotvorena hrana zadržati svoja specifična svojstva, poput mirisa, okusa i nutritivne vrijednosti, ako se cijelo vrijeme pravilno skladišti. Zbog vlastite sigurnosti proizvođači hrane obično postavljaju “rok trajanja” ranije nego što je stvarno potrebno. Prema tome, jogurt kojem je rok trajanja istekao ne mora biti neupotrebljiv, obično je upravo suprotno, piše Fenix-magazin.

Rok upotrebe je drugačiji. Ta je naznaka obvezna za kvarljivu i osjetljivu hranu poput mljevenog mesa. Prema tome, namirnice s oznakom “roka uporabe” se ne smiju  više prodavati nakon navedenog datuma i do tog datuma se mogu konzumirati. Razlog tome je što se nakon isteka roka upotrebe broj klica toliko povećava da predstavljaju zdravstveni rizik.

Međutim, postoje i namirnice za koje je rok trajanja ili rok upotrebe nebitan. Zaista traju zauvijek ako se pravilno pohranjuju.

Evo koje su to namirnice:

Sol

Sol se ne može pokvariti. Međutim, važno ga je pohraniti tako da ne dođe u dodir s vlagom. Ali mora biti suha i u zatvorenoj posudi i tad se neće pokvariti.

Šećer

Šećer je također nekvarljiv i stoga se može čuvati neograničeno. Razlog tome je što bakterije ne mogu dobiti energiju iz šećera. Obavezno ga čuvajte na hladnom i suhom mjestu u dobro zatvorenoj posudi. Budući da vlaga može uzrokovati zgrušavanje šećera.

Kukuruzni škrob

Neizostavan je pri kuhanju i pečenju: kukuruzni škrob koristi se, primjerice, kao vezivo za juhe i umake. Također, daje pudingu i voćnim jelima kao što je žele od crvenog voća, pravu konzistenciju. Čvrsto zatvoren, kukuruzni škrob možete čuvati neograničeno.

Voda

Koliko dugo se voda može čuvati uvelike ovisi o posudi u kojoj se voda čuva. Činjenica da voda u plastičnim bocama ima rok trajanja nije zbog same vode, već zbog plastične boce. Tijekom vremena, ili kada je boca izložena višim temperaturama, boca otpušta plastifikatore u vodu. Stoga se voda zapravo više ne smije piti nakon isteka roka valjanosti. Voda u staklenim bocama, s druge strane, može se čuvati zauvijek sve dok se čuva na hladnom i tamnom mjestu.

Ocat

Ocat se ne koristi samo u kuhinji, već i u kućanstvu. Zbog visokog sadržaja kiselina može se čuvati neograničeno dugo. Važno je da ga čuvate dobro zatvorenog, na hladnom i tamnom mjestu. Tada ocat možete koristiti desetljećima, primjerice za pripremu umaka. Idealan je i za konzerviranje drugih namirnica kao što su krastavci, cikla, mrkva ili paprika.

Med

Med je također jedna od nekvarljivih namirnica. Stoga za med obično ne postoji rok trajanja. S vremenom se može kristalizirati ili malo zamutiti, ali to ne umanjuje mogućnost uživanja u njemu. Ako vam i dalje smetaju kristali, med možete zagrijati na vodenoj pari. Tako će med ponovno postati bistar. Pazite da ga uvijek vadite čistom žlicom. Jer ako strana tijela poput mrvica ili ostataka pekmeza iz noža za kruh, primjerice, uđu u med, on se također može pokvariti. Inače se med može zauvijek zadržati ako ga čuvate na hladnom, suhom i zatvorenom mjestu.

Javorov sirup

Rok trajanja javorovog sirupa uvelike ovisi o načinu skladištenja. Uglavnom, što je hladnije pohranjeno, duže će trajati. Ako se javorov sirup drži u hladnjaku, rok trajanja se višestruko produljuje. Ako se slatki sirup čuva u zamrzivaču, javorov sirup praktički nije kvarljiv.

Konzervirana hrana

Čak ni konzervirana hrana ne može se pokvariti, čak i ako rok upotrebe “najbolje prije” otisnut na njoj sugerira upravo to. S vremenom se može neznatno promijeniti samo konzistencija ili boja sadržane hrane. Jedina iznimka: ako je konzerva ispupčena ili udubljena, to može ukazivati ​​na botulinum bakteriju koja može pokrenuti proces fermentacije, što dovodi do stvaranja plinova. To čini sadržaj iz konzerve nejestivim.

Lagana riža i rezanci

Bijela riža kao što je basmati riža, jasmin riža ili divlja riža također se može čuvati neograničeno dugo ako se čuva suha i hermetički zatvorena. Isto vrijedi i za laganu tjesteninu.

Međutim, smeđa riža i tjestenina od integralnog brašna su iznimka. Za razliku od oljuštene riže, smeđoj riži se ne uklanjaju klice. S jedne strane, to znači da smeđa riža i tjestenina od integralnog brašna imaju veći udio masti od svijetlih sorti. S druge strane, to također znači da klica bogata mastima koju sadrži može postati užegla s vremenom.

Alkohol

Što je veći sadržaj alkohola, to se odgovarajuća pića mogu duže čuvati. Ako se čuvaju na hladnom i tamnom mjestu, likeri i rakije s udjelom alkohola većim od 30 posto mogu se čuvati nekoliko desetljeća. Od udjela alkohola od 37,5 posto ili više, alkoholna pića se mogu čuvati gotovo neograničeno. Međutim, to se odnosi samo na neotvorene boce. Kada se alkoholna pića otvore, alkohol može ispariti, tako da se okus s vremenom mijenja.

Spomenute namirnice možete sigurno godinama čuvati u hladnjaku, smočnici ili podrumu. Ako još uvijek sumnjate je li neka hrana još uvijek jestiva, obično se možete osloniti na svoja osjetila: gledanje, miris i okus najbolji su način da provjerite što još možete jesti ili što biste zapravo trebali baciti.

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije