Hrvati Lepeničke doline u utorak, 12. studenoga, obilježit će 31. obljetnicu Bitke za Bašino brdo na planini Jasikovica. Bitka za Bašino brdo, strateški važnu kotu, jedna je od najvažnijih u Domovinskom ratu na ovim prostorima. Postrojbama HVO-a uspjelo je tog dana mnogo brojnijoj Armiji RBiH, koja je u srpnju 1993. protjerala Hrvate iz Fojnice, samo nekoliko dana nakon potpisanog sporazuma o Fojnici kao zaštićenoj sanitetskoj zoni, nanijeti težak poraz i osloboditi sela s hrvatskom većinom Bakoviće i Gojeviće. Nakon Bitke za Bašino brdo, snage HVO-a bile su na samom ulazu u Fojnicu u koju nisu ušle isključivo zbog međunarodnih pritisaka.
No, sjećanje na brilijantnu bitku duboko se urezalo u svijest hrvatskih branitelja te će i ove godine mnogi od sudionika, s predstavnicima udruga proisteklih iz Domovinskog rata te hrvatskim političkim predstavnicima, na 31. obljetnicu pohoditi Bašino brdo, sjećanjem i molitvom odati počast poginulim na ovoj koti, položiti vijence i zapaliti svijeće. Mnogi sudionici Domovinskog rata na ovom području smatraju da je Armija RBiH u osvetničkom pohodu zbog izgubljene bitke za Bašino brdo počinila neke od najtežih zločina u ovoj srednjobosanskoj općini. Samo dan poslije, 13. studenoga, u Fojnici su na pragu Franjevačkog samostana ubijeni fra Nikica Miličćević i fra Leon Migić, tadašnji gvardijan i vikar. U Šćitovu su zapaljene dvije starice.
Uz sam čin ubojstva dvojice fojničkih franjevaca, višestruka pomilovanja koja su doživjeli njihov ubojica Miralem Čengić, pripadnik Armije RBiH iz Visokog, i njegovi pomagači, dodatno su ponizili hrvatske žrtve. Čengića su pomilovali svi bošnjački politički čelnici, od Alije Izetbegovića do Ejupa Ganića. Do nalogodavaca se nikad nije došlo, a po svemu sudeći, ni neće. Iako je Hasib Mušinbegović, zapovjednik postrojbe čiji je pripadnik bio ubojica fojničkih fratara Miralem Čengić, prije 14 godina došao u Fojnicu, poklonio se žrtvama i ispričao za zločin te jasno poručio da ga on nije naredio jer su tog dana, 13. studenoga 1993., ubojice bili izuzeti od njegova zapovijedanja, pravosuđe BiH odbacilo je zahtjev subraće ubijenih za pokretanje postupka koji bi doveo do nalogodavaca, odnosno dao odgovor tko je, ako nije Mušinbegović, zapovjedio ubojstva fojničkih fratara, koje su čak i bošnjački mediji nazvali "pucnjem u Bosnu".
A kad nema jasnih odgovora, ostaju pretpostavke i nagađanja koja vode izravno do onih koji su pomilovali ubojicu i njegove pomagače. Za razliku od prava na istinu koje im pravosuđe sustavno oduzima, ono što se fojničkim Hrvatima ne može oduzeti je sjećanje na sve žrtve. Za duše svih poginulih branitelja uoči godišnjice ubojstva fojničkih fratara služit će se misa zadušnica u samostanskoj crkvi u Fojnici u 17 sati. Sat poslije bit će upriličen koncert ozbiljne glazbe koji organizira fojnička podružnica HKD-a "Napredak", a pokrovitelj je Općina Fojnica, potvrdio nam je fojnički gvardijan fra Mario Katušić. Na samu obljetnicu zločina, u srijedu, 13. studenoga, misu za ubijene fra Nikicu i fra Leona u samostanskoj crkvi predvodit će fra Drago Bojić.