Čelnici vladajuće koalicije u BiH izrazili su očekivanje da će u ovome tjednu Vijeće ministara BiH usvojiti dva zakona važna za europske integracije zemlje, dok pristup sredstvima Plana rasta problematizira SNSD Milorada Dodika i SDA Bakira Izetbegovića. Nakon sastanka održanog u Mostaru čelnik HDZ-a BiH Dragan Čović izvijestio je da je usuglašen tekst Zakona o granici, dok postoje prijepori oko Zakona o zaštiti osobnih podataka, o čemu će nastaviti razgovarati radne skupine. Čović očekuje da će Vijeće ministara BiH u ovome tjednu usvojiti ove zakone te da nisu izgubljene ambicije da zemlja otvori pregovore s Europskom unijom i ostvari pristup 1,08 milijardi eura iz Plana rasta namijenjenih za Bosnu i Hercegovinu.
Tko su “patrioti”
- Dogovor je da do srijede definiramo ove nijanse koje su ostale kako bi do kraja tjedna Vijeće ministara imalo žurnu sjednicu, a za idući tjedan da Zastupnički i Dom naroda održe žurne sjednice, pa da ta dva zakona riješimo u paketu. Druga točka bila je Plan rasta, gdje je ostalo još otvorenih pitanja i dogovoreno je da predsjedateljica sazove radni tim pa da se precizno zaključi što nam je još ostalo dogovoriti. Mislim da je to još uvijek realno - rekao je Čović. Pozvao je Stranku demokratske akcije da prestane s opstrukcijama kako bi BiH došla do sredstava koja su predviđena iz fonda za zapadni Balkan.
- Čini mi se da je prevažno da ova dva zakona završimo u Vijeću ministara ovaj tjedan odnosno idući tjedan u Vijeću ministara, pa i u Parlamentu te bismo time napravili već jedan korak. Tako da, dok god ima prostora, ne bih zaključivao da nam je ova godina otišla. Mislim da je ona još uvijek realna, ali isto tako, pozivam sve one koji se stalno kunu da je ovo njihova država, da su, ne znam što, patrioti ili kako je jako puno vole u odnosu na neke druge da opstanu, to na praktičan način pokažemo upravo usvajajući ovaj Plan rasta i najveći Mehanizam koordinacije koji smo davno uspostavili da sada s te strane zloupotrebljava kad je isključivo ulazak i otvaranje tek našeg europskog puta, pa je ovo poziv svima onima koji to rade da malo drugačije promišljaju. Da se ne dotičemo fiskalnih problema s jedne strane, kada im treba tranša s razine entiteta kao dodatak proračunu, tada su svi pred vratima predsjednika Vlade i ministra financija Federacije, a s druge strane su u okovima politika koje misle da se tako može voditi politika u Bosni i Hercegovini. Vrlo jasno SDA - rekao je Čović.
Republika Srpska prihvatila je prijedlog Europske komisije da se u okviru Vijeća za državnu pomoć i Konkurencijskog vijeća ukloni entitetski veto u odlučivanju. Istodobno, srpski dužnosnici inzistiraju da se Reformskom agendom, čije je prihvaćanje uvjet za sredstva Europske unije, precizira donošenje Zakona o Ustavnom sudu BiH kojim bi se definirao odlazak stranih sudaca iz Ustavnoga suda BiH. Neprihvatljivim su ocijenili imenovanje nedostajućih srpskih sudaca dok se ne donese poseban zakon. Srpski dužnosnici problematiziraju i ukidanje bezviznog režima sa šest zemalja, među kojima su Rusija, Kina, Turska, Saudijska Arabija, Azerbajdžan i Ujedinjeni Arapski Emirati, na čemu sada u Reformskoj agendi inzistira Europska komisija.
Ukidanje ovlasti Schmidtu
Predsjednik Vlade Republike Srpske i visoki dužnosnik SNSD-a Radovan Višković rekao je kako je ta stranka na sastanku predložila praktički i ukidanje ovlasti visokog međunarodnog predstavnika nakon što BiH otvori pregovore s EU-om, što su odbacili predstavnici “trojke”, probošnjačkih stranaka. Optužio je dio međunarodne zajednice da ne želi dogovor domaćih aktera smatrajući da se nametanjem odluke “minira” mogućnost dogovora domaćih aktera. Predstavio je i očekivanje vlasti srpskog entiteta da se, uz imenovanje pregovarača, kao i njihovih zamjenika, definira i pitanje pregovaračke strukture.
- Do provedbe ove odluke o glavnom pregovaraču i njegovim zamjenicima trebalo bi donijeti i odluke o pregovaračkoj strukturi - rekao je Višković. Čelnik SDP-a BiH Nermin Nikšić, koji je i predsjednik Vlade Federacije BiH, također je kritizirao SDA, navodeći kako svojim odbijanjem Reformske agende blokira više od milijardu eura vrijedne projekte. Pozvao je na dogovor sve aktere.
- Razdoblje pred nama do kraja godine, kad želimo zaista i prema Europskoj uniji i da pokažemo kako pravimo ponovno iskorake koji bi nas kvalificirali za otvaranje pregovora i tako da kao vlast u Bosni i Hercegovini i na ostalim razinama nastojimo ispuniti svoje planove te biti vjerodostojan partner. Mislim da bez kompromisa, bez razgovora, bez kretanja naprijed prema Europskoj uniji nemamo baš neku svijetlu perspektivu i zato smatram da je svaki ovakav razgovor dobar - rekao je Nikšić. Četiri županijska premijera iz vodeće bošnjačke Stranke demokratske akcije protive se ublažavanju kriterija kako bi BiH dobila sredstva Plana rasta. Da bi BiH poslala Europskoj komisiji usuglašenu Reformsku agendu, potrebno je da suglasnost daju sve razine vlasti. •