Mnogi od nas upoznati su s nekim oblikom pulsirajuće, neugodne i ometajuće boli glavobolje. U nekim slučajevima, glavobolja može zahtijevati hitnu liječničku pomoć. Znaci za uzbunu su sljedeći simptomi koji se mogu pojaviti uz glavobolju:
- ukočen vrat
- osip
- najgora glavobolja koju ste ikada imali
- povraćanje
- zbunjenost
- nejasan govor
- temperatura viša od 38°C
- paraliza bilo kojeg dijela tijela
- gubitak vida
U svakom slučaju, muče li vas glavobolje, korisno je znati prepoznati vrstu i što možete učiniti da ublažite simptome, prenosi Healthline.
Primarne glavobolje
U ovom slučaju glavobolja je stanje samo po sebi. Nije uzrokovana nečime s čime se vaše tijelo nosi, poput bolesti ili alergija. One mogu biti epizodne ili kronične:
Epizodne se javljaju povremeno, ne više od 15 puta u mjesecu, a mogu potrajati od pola sata do nekoliko sati. Kronične glavobolje su dosljednije. Javljaju se više od 15 dana u mjesecu. U tim je slučajevima neophodan plan liječenja boli, prenosi Ordinacija.hr.
Ovo su neke od najčešćih vrsta glavobolja:
Tenzijske glavobolje
Ako imate tenzijsku glavobolju, možete osjetiti tup osjećaj boli po cijeloj glavi. Također se može pojaviti osjetljivost oko vrata, čela, tjemena ili mišića ramena.
Svatko može dobiti tenzijsku glavobolju. Često ih izaziva stres.
Cluster glavobolja
Mogu se pojaviti s jakim žarenjem i prodornom boli. Javljaju se oko jednog oka, iza njega ili na jednoj strani lica odjednom. Simptomi mogu uključivati:
- oticanje, crvenilo i znojenje na strani koja je zahvaćena glavoboljom
- začepljenost nosa i suzenje očiju na istoj strani kao i glavobolja
Ove se glavobolje javljaju u serijama. Svaka glavobolja može trajati od 15 minuta do 3 sata. Tijekom trajanja clustera, ljudi mogu osjetiti glavobolju od jedne svaki drugi dan do osam dnevno, obično otprilike u isto vrijeme svaki dan. Nakon što jedna glavobolja nestane, uskoro će uslijediti druga.
Niz cluster glavobolja može trajati mjesecima. Ovaj tip glavobolja češći je u proljeće i jesen te je tri puta češći kod muškaraca. Liječnici nisu sigurni što ih uzrokuje.
Migrena
Migrena je glavobolja koja uzrokuje intenzivnu pulsirajuću bol duboko u glavi. Epizode migrene mogu trajati između 4 i 72 sata bez liječenja, značajno ograničavajući sposobnost obavljanja dnevne rutine. Tijekom jednog napadaja možete doživjeti:
- pulsirajuća bol, obično na jednoj strani glave
- osjetljivost na svjetlo
- osjetljivost na zvuk
- mučnina i povraćanje
Otprilike jedna trećina osoba s migrenom iskusi smetnje vida prije početka glavobolje. Poznato kao migrenska aura, može uzrokovati da vidite:
- bljeskajuća ili svjetlucava svjetla
- cik-cak linije
- zvijezde
- slijepe točke
Aure također mogu uključivati trnce na jednoj strani lica, u jednoj ruci kao i probleme s govorom.
Uobičajeni okidači migrene uključuju čimbenike iz okoliša, kao što su:
- poremećaj sna
- dehidracija
- preskakanje obroka
- neke namirnice
- hormonske fluktuacije
- izloženost kemikalijama
Simptomi moždanog udara također mogu oponašati epizodu migrene. Ako je bilo koji od ovih simptoma novi za vas, odmah potražite liječničku pomoć.
Hemicrania continua
Ovaj rijedak poremećaj karakterizira striktno jednostrana bol. Umjerena glavobolja na jednoj strani glave neprekidno traje najmanje 3 mjeseca. Nekoliko puta dnevno možete osjetiti razdoblja pojačanog intenziteta.
Istraživači procjenjuju da je odgovoran za oko 1% glavobolja. Najčešći je kod mladih odraslih osoba. Ovu vrstu glavobolje također može pratiti:
- suzenje ili crvenilo oka
- začepljenost ili curenje nosa
- spušten kapak
- znojenje čela
- pretjerano smanjivanje zjenice
- nemir ili uznemirenost
Ice pick (probadajuća) glavobolja
Primarne probadajuće glavobolje karakteriziraju kratki, intenzivni probadajući bolovi u glavi koji traju samo nekoliko sekundi. Mogu se pojaviti nekoliko puta dnevno bez upozorenja. Osjete se kao jedan ubod ili više uboda uzastopno.
Probadajuće glavobolje obično se sele u različite dijelove glave. Ako imate glavobolje koje se uvijek javljaju na istom mjestu, to može biti simptom nekog drugog stanja.
“Thunderclap” glavobolja
Jaka glavobolja koja doseže svoj vrhunac u nekoliko sekundi. Najčešće se javlja obostrano, započinje u stražnjem dijelu glave te se difuzno širi, a često je praćena mučninom, povraćanjem, fotofobijom i fonofobijom.
Može biti benigna, ali i simptom ozbiljnog stanja koje zahtijeva hitnu liječničku pomoć. U nekim slučajevima ovakva glavobolja može ukazivati na:
- puknuća ili začepljenja krvnih žila
- moždani udar
- ozljedu mozga
- sindrom reverzibilne cerebralne vazokonstrikcije (RCVS)
- vaskulitis (upala krvnih žila)
- krvarenje unutarnjih organa
Sekundarne glavobolje
Sekundarne glavobolje su simptom nečeg drugog što se događa u vašem tijelu. Ako je okidač sekundarne glavobolje u tijeku, vaše glavobolje mogu postati kronične. Liječenje primarnog uzroka općenito donosi olakšanje glavobolje.
Najčešći tipovi sekundarnih glavobolja su:
- alergijska
- sinusna
- kofeinska
- hormonalna
- hipertenzijska
- od napora
- nuspojava lijekova
- posttraumatska
- spinalna
Kada potražiti pomoć?
U većini slučajeva, epizodne glavobolje će nestati unutar 48 sati. Ako imate glavobolju koja traje dulje od dva dana ili se pojačava, razmislite o razgovoru s liječnikom.
Ako imate glavobolje više od 15 dana u mjesecu tijekom 3 mjeseca, možda imate kroničnu glavobolju. Čak i ako možete kontrolirati bol bezreceptnim lijekovima, razmislite o razgovoru s liječnikom koji će vam postaviti dijagnozu. Glavobolje mogu biti simptom ozbiljnijih zdravstvenih stanja.