Svi oni koji si planiraju riješiti stambeno pitanje pritom odmjeravaju različite parametre - veličinu nekretnine, lokaciju, udaljenost od posla, škola i slično. No osim toga, i problema skupih kvadrata, mnoge kupce opterećuje i trebaju li kupiti novoizgrađenu ili stariju nekretninu.
Kako bi pomogao kupcima pri donošenju odluke, Daniel Copley, britanski nekretninski stručnjak, izdvojio je neke prednosti obje opcije, piše Independent.
Zašto kupiti novogradnju?
1. Uštedite novac na računima
Novoizgrađene kuće najčešće su energetski učinkovitije, što ih čini jeftinijima za grijanje ili hlađenje. Novije kuće često imaju bolju izolaciju, učinkovitiju stolariju, kao i moderniji bojler, što sve može pomoći vlasnicima kuća da uštede novac.
2. Duševni mir
Zbog nametnutih standarda u novogradnji, puno je manja vjerojatnost da ćete morati izdvajati novac za velike strukturne popravke. Novogradnja također podrazumijeva najčešće i novu bijelu tehniku znači da je manja vjerojatnost da će se pokvariti, učinkovitija je u radu i bit će pod jamstvom.
“Ovo uključuje hladnjake, zamrzivače, štednjake, ploče za kuhanje, perilice posuđa i perilice rublja – pobrinite se da dobijete sve dokumente o jamstvu od graditelja kada se uselite”, ističe ovaj stručnjak za nekretnine.
3. Mogućnost prilagodbe
“Ogromna prednost kupnje novoizgrađene nekretnine je ta što je možete prilagoditi svom ukusu, naravno, u mjeri ovisno o fazi gradnje u kojoj se nalazi kada platite polog”, dodaje Copley. To vam može pomoći da potrošite manje novca na uređenje ili renoviranje.
Zašto kupiti stariju nekretninu?
Iako novoizgrađene nekretnine imaju svoje prednosti, postoje i prednosti kod kupnje već postojećih nekretnina.
1. Središnje mjesto
Starija gradnja obično je bliže centru grada, samim time i brojne pogodnosti poput škola, trgovina i prometnih veza su vam na dohvat ruke.
2. Isprobano i testirano
S novoizgrađenom kućom može biti teško zamisliti kako bi nekretnina u konačnici izgledala za život, osobito ako još nije dovršena ili nenamještena, ali s već izgrađenim domom je to puno lakše.
Postojeći vlasnik također može reći kako je imovina odgovarala njegovim potrebama, kako se mogu neke stvari korisno prilagoditi vašim potrebama i slično.
3. Dom s više karaktera
Restauracija starinske kuće znači i vraćanje izvornih obilježja u život što osobama što nekima predstavlja veliku osobnu satisfakciju, pojašnjava Copley.
4. Više šanse za uspostavljeni vrt
U “rabljenoj” kući netko je već živio pa su velike šanse da će vas dočekati već njegovan vrt i sređeno dvorište. Naravno, ako su prethodni vlasnici zanemarivali svoj vanjski prostor, tada ćete možda trebati potrošiti dodatan novac da se to ispravi.