Odluka je to koja potvrđuje kontinuitet podrške koju Republika Hrvatska iskazuje financirajući brojne aktivnosti koje su usmjerene prema stvaranju uvjeta za ostanak i održivi opstanak hrvatskoga naroda u brojnim područjima u BiH, a prepoznavajući značaj osiguranja materijalne osnove, ulaganje u projekte koji će generirati nova radna mjesta među prioritetnim je aktivnostima Hrvatske.
Pokretanje biznisa
Renato Pejak, načelnik općine Kreševo, jedne od onih koje svojim pristupom prema poslovnoj zajednici mijenjaju konture bosanskohercegovačkog malog i srednjeg poduzetništva, posebno je ponosan na činjenicu da je potporu Vlade Republike Hrvatske u okviru segmenta programa i projekata iz ostalih područja dobio projekt poduzetničkog inkubatora koji se trenutačno realizira u ovoj općini, a koji će stvoriti pretpostavke za pokretanje niza novih biznisa i otvaranje novih radnih mjesta.
Podsjetio je na potporu u prvoj fazi, a ova nova financijska podrška dolazi za aktualnu drugu fazu izgradnje. Tomu treba dodati i sredstva koja će stići iz Federacije BiH, odnosno preko Federalnog ministarstva poduzetništva, a sve zajedno trebalo bi biti dovoljno za okončanje druge faze.
Inače, neslužbene informacije govore da je projekt poduzetničkog inkubatora ocijenjen najboljim u Federaciji BiH, a to dovoljno govori o entuzijazmu i pristupu projektu koji će, dugoročno gledano, otvoriti nove perspektive ostanka i opstanka.
U sklopu podrške programima i projektima iz područja poljoprivrede u ovom paketu osigurano je 686.000, odnosno gotovo 1,4 milijuna maraka, a uvidom u popis onih koji su dobili podršku vidljiv je niz obiteljsko-poljoprivrednih gospodarstava (OPG) koja realiziraju hvalevrijedne projekte kojima se modernizira tehnološki pristup proizvodnji, povećanju površine obradivog zemljišta, prave novi nasadi, grade gospodarski objekti.
Upravo se u ovom segmentu omogućuje lakše svladavanje nekih od ključnih izazova s kojima se suočava poljoprivredna djelatnost, a koja potporom iz Hrvatske dobiva značajna sredstva kojima može stvoriti pretpostavke za osnaživanje konkurentnosti, odnosno povećanje obujma proizvodnje, što u konačnici vodi i zadržavanju mladih ljudi na selu, pa čak i privlačenju novih obitelji koje kroz ovaj oblik privređivanja osiguravaju materijalnu egzistenciju.
Podrška koju Hrvatska pruža kroz financiranje projekata od interesa za hrvatski narod u BiH samo su jedan od načina kojima nam susjedna zemlja poboljšava ukupna gospodarska kretanja u Bosni i Hercegovini. Drugi segment je vanjska trgovina, pri čemu nam je Hrvatska najznačajniji vanjskotrgovinski partner, a ilustrativno je da smo samo u prošloj godini u RH izvezli proizvoda u vrijednosti od 2,6 milijardi maraka, što je u velikoj mjeri ojačalo konkurentnost i poslovanje bosanskohercegovačkih tvrtki, zadržalo i stvorilo mogućnost otvaranja novih radnih mjesta, pozicioniralo bh. ekonomiju u vremenu kada se traži zadržavanje ekonomske aktivnosti na dosegnutoj razini nakon postpandemijskog razdoblja.
Europski projekti
Treći oblik suradnje i podrške oslikava se kroz zajednički nastup Hrvatske u BiH u projektima koji se financiraju sredstvima iz europskih pretpristupnih fondova, kao i lobiranjem susjedne nam zemlje za one projekte koji izravno vode poboljšanju infrastrukture i gospodarstva u lokalnim zajednicama s obje strane granice. Samo jedan od primjera koji na prilično slikovit način govori o prethodno napisanom je program Interreg VI - A IPA Hrvatska - Bosna i Hercegovina
Crna Gora s proračunom od 138,45 milijuna eura, a koji za cilj ima jačanje socijalnog, ekonomskog i teritorijalnog razvoja prekograničnog područja intervencijama u oblastima poput inovacija, konkurentnosti, zaštite okoliša, socijalne zaštite i turizma. Naravno, Hrvatska pruža i tehničku podršku za pisanje projekata od interesa za cijelu BiH, odnosno sve njezine narode i građane, a što će se pokazati osobito važnim u vremenima koja dolaze i koja sa sobom nose sve veće iznose sredstava iz IPA III mehanizma pretpristupne podrške.