Izazovi na TikToku, koji su postali iznimno popularni među mladima, često donose ozbiljne posljedice, ugrožavajući čak i život. Gošće emisije "Novi dan" Jelena Radović, sociologinja i stručnjakinja za digitalni marketing, i Mirna Miljanović, načelnica Odjela za odnose s javnošću MUP-a RS-a, analizirale su psihološke i društvene aspekte izazova s TikToka, pružajući uvid u mjere koje se poduzimaju kako bi se spriječilo tragedije.
Više od 20 tinejdžera u BiH ozlijeđeno je tijekom izvođenja opasnog izazova pod nazivom "Leteći Superman". Dvoje djece isprepletenih ruku baca treće dijete u zrak, koje potom pada na betonsku podlogu, imitirajući skok u more. Iako na prvi pogled mladima može izgledati kao zabavna aktivnost, posljedice mogu biti teške, a broj ozlijeđenih upućuje na ozbiljnost rizika. - Danas je to izazov "Superman", sutra može biti "Spider-Man", neki treći dan će biti nešto sasvim drugo.
Naime, ovo su neki izazovi koje smo viđali i kada smo mi bili mali. Klinci uvijek nalaze neke igre koje će im biti zabavne, a koje su na granici s opasnim ili vrlo opasnim - kaže Radović, ističući kako je danas do takvih informacija lakše doći zahvaljujući društvenim mrežama, no one su se događale oduvijek: - Sada samo dopiru do većeg broja ljudi i na različite strane svijeta, pa smo zbog toga i mi svjesniji što nam se događa.
Ovaj trend, koji se širi na društvenim mrežama, postao je pravi izazov za sigurnost mladih i poziva na hitnu reakciju društva, roditelja i nadležnih institucija. Miljanović upućuje na veliku odgovornost roditelja koji bi trebali prilagoditi postavke aplikacija na mobilnim telefonima te redovito pratiti sadržaj kojem njihova djeca pristupaju. Preporučuje također intenzivniji razgovor s djecom o potencijalnim opasnostima jer, kako kaže, roditelji ne mogu očekivati da škola bude odgovorna za sve. Radović upozorava da je danas "oduzeti internet, društvene mreže i telefone djeci isto kao da im amputirate ruku", ali je zato važno početi edukaciju o digitalnoj pismenosti već u predškolskoj dobi. •