IMA 96 MUTACIJA

Omikron stigao i u Hrvatsku. Znanstvenik Vugrek: 'Novi soj se brže širi pa je čak i moguće da istisne deltu'

koronavirus
Emica Elvedji/PIXSELL
06.12.2021.
u 19:48

I službeno je potvrđeno da je omikron stigao i u Hrvatsku 12 dana nakon što je otkriven u Južnoj Africi. Zaraza novim sojem koronavirusa dokazana je kod dviju osoba.

"Ne možemo tvrditi koji je izvor kod dvoje oboljelih jer nisu imali putovanje izvan Hrvatske. Velika je mogućnost da su se zarazili na poslovnom skupu gdje su bili par dana prije pojave simptoma", kazao je Bernard Kaić, voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a, javlja RTL.

Testirali su se i njihovi kontakti, ali i stranci koji su bili na istom događaju. "Mi smo krenuli s obradom 13 kontakata koji su stigli danas napravit ćemo probirni test koji je i kod ova dva slučaja potvrdio omikron i ako budu pozitivni ići će se na sekvencioniranje", tvrdi Ljiljana Žmak, voditeljica službe za mikrobiologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Oboje su cijepljeni i imaju blaže simptome bolesti. "Bolest slična gripi, povišena temperatura i kao da ih je vlak zgazio ili autobus, i trajali su par dana", potvrdio je Kaić.

O novom soju virusa stručnjaci ne znaju puno. Pa ni kakva će biti klinička slika zaraženih. "Sad se provode istraživanja kojima treba 2-3 tjedna i tada ćemo saznati može li brže inficirati naše stanice i da li izbjegava naša protutijela koja smo stvorili prebolijevanjem ili cijepljenjem", rekao je Ilija Brzić, virusni imunolog Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.

Epidemiolozi i dalje pozivaju na cijepljenje i booster dozu. "Itekako ima smisla booster doza. A ne znam koliko smisla ima čekati nova cjepiva jer pitanje je hoće li se raditi cjepivo protiv omikrona jer ako se ne pokaže da je toliko različit od prijašnjih varijanti neće se ni raditi ni za deltu nemamo novo cjepivo", poručio je Kaić.

A znači li nov soj i nove mjere? "Strože mjere su uvijek na stolu, ali u ovom trenutku nismo predvidjeli ništa za pojačanje mjera", odgovorio je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak.

Kontakti osobe zaraženih omikronom u izolaciji su 14 dana i posljednji dan moraju se testirati.

Omikron varijanta ima oko 96 izmjena mutacija 

Znanstvenik s Ruđera Boškovića, čiji je tim otkrio omikron u Hrvatskoj Oliver Vugrek kaže za RTL kako omikron varijanta ima oko 96 izmjena mutacija u odnosu na Wuhan soj, a delta soj 55 izmjena u odnosu na Wuhan soj. Omikron ima dvostruko više od delte, a tih 96 je u odnosu na Wuhan soj.

Na upit je li preoptimistično misliti da će omikron istisnuti deltu da će nekako ublažiti bolest i odvesti pandemiju prema kraju, kaže kako je zasad teško to reći jer virus, odnosno soj, detektiran prije dva tjedna i nema puno podatka kao se širi.

"Izgleda, prema nekim informacijama koje su dostupno da se možda i brže širi pa moguće i je da istisne delta soj u nekom kraćem roku", naveo je. 

Na upit koliko različitih varijanti virusa očekuje te hoće li grčki alfabet biti dovoljan, kaže kako virus mutira te da je to jasno od prvih mjeseci istraživanja.

"Rata mutacija je 1-2 mjesečno. Do kad god pandemija bude trajala nastajat će nove varijante bilo gdje u svijetu. Pitanje je koliko će pandemija trajati", naglasio je. 

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije