Heroin, kokain, LSD..., baš kad mislite da ste sve vidjeli i čuli, pojavi se nešto novo, još dostupnije, još ubojitije. Ovaj put to je fentanil. Široj javnosti postao je poznat kad su od posljedica uzimanja umrle zvijezde Prince i Tom Petty. Iako u Bosni i Hercegovini (još) nije postao globalan problem, u svijetu, posebice SAD-u, stanje je alarmantno. Bosna i Hercegovina službeno nema problem s novom sintetičkom drogom, no zabrinjava vijest da su u Hrvatskoj već zabilježena dva smrtna slučaja. Riječ je o muškarcima u dobi od 40 godina, bivšim ovisnicima koji su se u jednom trenutku i liječili u Vrapču.
Potvrdio liječnik
- Riječ je o dugogodišnjim ovisnicima o opijatima. Uzimali su heroin i bili su na supstitucijskoj terapiji. Mi smo se pribojavali podataka koji dolaze iz sjeverne Amerike i, nažalost, iako još nemamo službene toksikološke nalaze, prema navodima obitelji, u blizini su se našla pakiranja fentanila. Osnovna je sumnja da je najvjerojatnije riječ o predoziranju fentanilom. Koliko je meni poznato, to su prvi slučajevi u Hrvatskoj koji su vezani uz predoziranje fentanilom - kazao je za RTL psihijatar Ivan Ćelić koji je pratio njihovo stanje. Psihijatar je objasnio tko je najviše izložen ovoj novoj drogi. - Svi su izloženi. Najviše su izloženi oni koji kupuju drogu na ulici. Jedan od posebnih problema je što možete kupiti kokain koji može biti prošaran fentanilom, gdje su ih dileri pomiješali kako bi dobili viši ovisnički potencijal. Stvaranje ovisnosti na fentanil, koji je od 50 do 100 puta moćniji od heroina, i morfija te, naravno, povećava vjerojatnost od brojnih komplikacija. Najveća je komplikacija respiratorna depresija koja nominalno vodi u smrt - naglasio je Ćelić. Ovaj analgetik, koji je stotinu puta jači od morfija, zabrinuo je stručnjake jer je droga lako dostupna i može se naručiti na internetu, što olakšava njegovu nabavu. Prema službenim podacima Federalne uprave policije o vrstama zaplijenjene droge, u Bosni i Hercegovini prevladavaju heroin, marihuana, "speed", MDM, ecstasy i hašiš, ali i heptanon, koji se koristi za liječenje ovisnosti. Najveći problem s fentanilom u Europi imala je Estonija. Fentanil u velikoj mjeri proizvode meksički karteli, a kemikalije za njegovu proizvodnju stižu iz Azije, od Kine do Indije, Tajlanda i Vijetnama. Zarada na narkotržištu od fentanila je ogromna, a proizlazi iz relativno niske cijene proizvodnje i visoke prodajne cijene. Svega 20 kilograma fentanila može zamijeniti tonu heroina. Deset gama fentanila može ubiti 3000 osoba.
EU se priprema za epidemiju
Fentanil, koji je sintetski opioidni analgetik, iz SAD-a se proširio i na pojedine zemlje u Europi. EU treba biti spreman na širenje sintetičke droge fentanil, poručila je povjerenica EU za unutarnje poslove Ylva Johansson nakon upozorenja američkog državnog tajnika Antonyja Blinkena da Europi slijedi problem s fentanilom, koji je u SAD-u doživio razmjere epidemije s više od 100.000 mrtvih godišnje. - Ako ga još nemate, imat ćete ga - rekao je Blinken europskim kolegama za problem s fentanilom. Američki predsjednik Joe Biden borbu protiv fentanila stavio je visoko među prioritete. EU se također priprema za moguću epidemiju fentanila, jača ovlasti europske agencije za droge i udvostručuje resurse, tvrdi povjerenica. U Europi je zasad kanabis najčešće korištena droga, a najbrže raste potrošnja kokaina. Problem su afganistanski talibani koji su zabranili uzgoj maka: stručnjaci iz Agencije EU za droge upozoravaju da bi to moglo dramatično smanjiti dotok heroina u Europu i potaknuti rast sintetičkih opioida. Prema posljednjem europskom izvješću o drogama, u EU-u su 2021. otkrivena ukupno 434 laboratorija za ilegalnu proizvodnju sintetičkih droga.