PREKOGRANIČNI PROJEKT

Orašje među prvima u BiH s reciklažnim dvorištem, konačno će se riješiti problem gomilanja otpada

Prekogranični projekt
Nada Koturić
07.11.2024.
u 07:38

Orašje, kao nositelj, te Vinkovci i Ulcinj u zajedničkom prekograničnom projektu. U Vinkovcima je održana uvodna konferencija tog projekta kojemu je cilj doprinijeti poticanju pametnog, zelenog i uključivog razvoja prekogranične regije kroz poboljšanje komunalnih usluga, objekata i opreme u prekograničnom partnerskom području

Orašje je nositelj velikog prekograničnog projekta s Vinkovcima u Republici Hrvatskoj i Ulcinjem u Crnoj Gori. U Vinkovcima je održana uvodna konferencija tog projekta pod nazivom "Poboljšanje infrastrukture za upravljanje otpadom i integracija 10 RS kružne ekonomije za održivi razvoj Ulcinja, Vinkovaca i Orašja", kojemu je cilj doprinijeti poticanju pametnog, zelenog i uključivog razvoja prekogranične regije kroz poboljšanje komunalnih usluga, objekata i opreme u prekograničnom partnerskom području, piše Večernji list BiH.

- Moderni način života učinio je da otpad danas postaje globalni problem ne poznajući geografske granice, koji nas povezuje i traži zajednička rješenja. Stoga je ova međugranična suradnja Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore korak naprijed u okviru specifičnog cilja, a to je promicanje prelaska na kružno i resursno učinkovito gospodarstvo - poruka je odaslana u javnost s ovoga skupa.

Generacijama koje dolaze ostaviti čišći, uredniji i učinkovitiji grad u skladu s najzelenijim europskim praksama - cilj je i vodećeg projektnog partnera Grada Orašja.

- Očekujem da bi Orašje moglo biti jedan od prvih gradova u BiH koji će imati reciklažno dvorište, gdje bismo se uhvatili ukoštac s otpadom koji je danas u svijetu jedan od većih problema. Mi smo prošlih godina više puta imali paljevine na deponiju, dijelom smo uspjeli smanjiti taj problem, ali ne i obujam otpada. Mislim da ćemo problem riješiti tek kada u sklopu ovog projekta u pogon pustimo reciklažno dvorište - opisao je benefite projekta gradonačelnik Marijan Oršolić.

Vinkovački gradonačelnik Ivan Bosančić izrazio je zadovoljstvo što su se na jednom mjestu okupili čelni ljudi Orašja i Ulcinja.

- Siguran sam da ćemo u ovom povezivanju dobiti prave prijatelje, partnere i priliku da mijenjamo naš grad. Otpad je još uvijek veliki problem, svi smo mi napravili korake naprijed, ali još uvijek ne u onoj mjeri u kojoj to želimo i zato nam je drago što kroz ovaj i neke buduće projekte možemo zajednički unaprijediti Ulcinj, Orašje i Vinkovce - istaknuo je.

Načelnik općine Ulcinj Genci Nimanbegu također je izrazio velika očekivanja od suradnje u projektu obnovljive ekonomije i recikliranja smeća. Tri grada u projekt ulaze u cilju poticanja pametnog, zelenog i uključivog razvoja prekogranične regije kroz poboljšanje komunalnih usluga, objekata i opreme, što doprinosi promicanju i prelasku na kružno i resursno učinkovito gospodarstvo. Promišljanje o zelenim politikama u cilju kvalitetnijeg prikupljanja i razvrstavanja otpada bila je misao vodilja pri uspješnoj prijavi suradnje triju gradova/općina iz triju država na prvi poziv programa Interreg IPA. Rezultat je početak projekta vrijednog gotovo 1,5 milijuna eura u trajanju od 15. srpnja ove godine do 14. siječnja 2027.

Europska unija prepoznala je ovu "zelenu" suradnju.

- Priprema projekta bila je vrlo zahtjevna, osobito ako znamo da je na poziv stiglo više od 200 prijava. Jako smo sretni i zadovoljni što je prošao jer nam je to novo iskustvo. Sve što znamo možemo prenijeti na naše partnere koji još nisu u Europskoj uniji. Neće to biti obična suradnja, nego jedno novo prijateljstvo, novo iskustvo i nova znanja, a to je i bit ovakvih prekograničnih projekata - kazala je ravnateljica Agencije za razvoj i investicije Grada Vinkovaca VIA Danijela Slipčević.

- Ovo će partnerstvo pratiti niz edukacija i radionica ciljanih skupina, među kojima su najvažniji naši najmlađi, stotinjak osnovnoškolca kojima ostavljamo naše gradove. A sve je lakše uz tehnologiju pa će tako i rezultat ove suradnje biti mobilna aplikacija kojom ćemo u svakom trenutku moći provjeriti, primjerice, napunjenost spremnika - dodala je.

Uz kratku prezentaciju, sve prisutne konkretnije je s projektom upoznala Andrijana Bojko iz VIA-e, voditeljica projekta s hrvatske strane. Završni dio konferencije činilo je potpisivanje memoranduma o razumijevanju i suradnji koji su potpisali čelnici triju partnerskih gradova/općina uz predstavnike komunalnih poduzeća. Početnoj konferenciji nazočila je i državna tajnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU-a RH Kristina Bilić, koja je uručila ugovor o sufinanciranju provedbe EU projekta.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije