- U Mostaru su dvije osobe od početka godine oboljele od ospica. Radi se o djeci od dvije i osam godina - rekao je za Bljesak.info šef Epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo HNŽ-a dr. Erdin Alajbegović.
Alajbegović je rekao kako oboljelo dijete koje ima dvije godine nikako nije cijepljeno, a dijete od osam godina djelomično. - Dijete od osam godina primilo je prvu dozu cjepiva, drugu je preskočilo. S obzirom na slabo postignuti imunitet, došlo je do razvoja bolesti. Drugo dijete nije nikako cijepljeno i samim tim došlo je do pojave bolesti - objasnio je Alajbegović.
Rekao je kako slučajevi nisu međusobno povezani i kako djeca nisu dolazila u kontakt jedno s drugim. Stručnjaci pojavu ospica pripisuju padu procijepljenosti koja je, prema riječima liječnika, u HNŽ-u pala ispod 70 posto. - Situacija procijepljenosti na području HNŽ-a je alarmantna, s obzirom na to da je ona u obveznom programu cijepljenja pala ispod 70 posto - rekao je nedavno predsjednik Liječničke komore HNŽ-a Mehmed Haznadar.
Predsjednik Stručnog savjetodavnog tijela Federalnog ministarstva zdravstva za prevenciju zaraznih bolesti u Federacije BiH dr. Jurica Arapović kazao je kako Svjetska zdravstvena organizacija i Europski centar za prevenciju i nadzor bolesti (ECDC), kao i federalne i županijske javno zdravstvene institucije, smatraju kako postoji vrlo visoka vjerojatnost od epidemije zaraznih bolesti u sredinama gdje je procijepljenost manja od 90 posto.
- Svjesni smo kako je epidemija ospica prisutna u Srbiji, svjesni smo da postoji rizik da epidemija zahvati i južni dio BiH.
Epidemija nema granica, virusne bolesti nemaju teritorijalni vid zaustavljanja kada se prošire, a na ovakvo imunološko stanje našeg stanovništva prijeti ogromna epidemija i, po svoj prilici, to nas može skoro zadesiti - kazao je dr. Arapović nedavno. U Bosni i Hercegovini nema epidemije te se radi o slučajevima koji nisu povezani. •