Nakon jednotjedne stanke, danas će se održati toliko očekivana sjednica Vijeća za provedbu mira (PIC) na razini veleposlanika u BiH nakon koje bi se trebao čuti odgovor na potez vlasti Republike Srpske glede organiziranja referenduma u tome entitetu vezanog za Dan RS-a, piše Večernji list BiH. Bošnjačka strana očekuje zabranu i kazne za RS, dok srpski dužnosnici poručuju kako će referendum biti održan unatoč svim pritiscima.
Susret s Erdoğanom
Kako smo jučer uspjeli doznati, još uvijek su bile u tijeku konzultacije, što je samo potvrdilo ranija nagađanja da ne postoji jedinstven stav međunarodne uprave o odluci. Pa ipak, na kraju zasjedanja bit će objavljena zajednička izjava. Uoči ove sjednice PIC-a pismo je uputio i bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović nakon njegova posjeta Turskoj i susreta s predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoğanom. “Ovaj referendum je najozbiljniji udar na ustavnopravni poredak i vladavinu prava u Bosni i Hercegovini od potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma. Ovaj referendum ne samo da negira institucije državne sudske vlasti već ima za cilj oduzeti im državni prerogativ s namjerom da čimbenik faktičke moći uvede na mjesto standarda pravne države i demokracije”, napisao je Izetbegović izražavajući očekivanje da se referendumsko izjašnjavanje zaustavi jer njegove posljedice, kako tvrdi, neće se moći ispraviti u budućnosti.
Neovisnost RS-a?!
“Podsjećam vas da je na 5. saboru SNSD-a usvojena Deklaracija pod nazivom “Republika Srpska - slobodna i samostalna budućnost i odgovornost” u kojoj stoji da “ako do kraja 2017. godine ne bude vidljivih procesa i mjerljivih rezultata uspostavljanja pozicija RS-a u skladu s Aneksom 4 Daytonskog mirovnog sporazuma, Narodna skupština Republike Srpske treba u tijeku 2018. godine raspisati referendum o samostalnom statusu Republike Srpske.” Referendum zakazan za 25. rujna je očigledno probni balon za taj više puta najavljivani referendum o odcjepljenju entiteta RS od BiH, i početak rušenja Daytonskog mirovnog sporazuma, a time i mira u Bosni i Hercegovini”, smatra Izetbegović.
Istodobno vlasti RS-a odbijaju svaku mogućnost da odgode referendum.