Prošlogodišnje istraživanje Ja Trgova pokazalo je kako Hrvati zaista vole pivo. Devet od deset Hrvata konzumira pivo, za više od polovice njih lager je omiljena vrsta, ali primjetan je i napredak craft (zanatskih) pivovara čije pivo konzumira gotovo trećina ispitanih, kažu rezultati.
Čak 87,3 posto odraslih potrošača u Hrvatskoj konzumira ovo piće, a nas je zanimalo kako se zapravo pivo treba piti - sa ili bez pjene. Pivska pjena iznimno važna ako želite osjetiti puni okus i aromu piva, kažu stručnjaci. Ona pojačava aromu jer sprječava gubitak CO2 i čuva pivo od kisika koji nepovoljno djeluje na njegov okus.
- Neka se piva piju sa, neka bez pjene, neka na temperaturama od 4, neka na 14 stupnjeva. Tema je jako stručna i opsežna i nadmašuje dane kad smo piva poznavali kao svijetla, tamna i rezana - kaže nam Ribafish.
Svako pivo ima jedinstvenu pjenu, odnosno "glavu" kako se to još među znalcima kaže. Pšenična piva će proizvoditi veće i dugotrajnije glave od ječmenih. Također, poznato je pravilo - što veći postotak alkohola, to manje pjene.
- Pjena je sastavni dio piva u većem ili manjem omjeru, trajanju odležavanja, vrsti namirnica i načinu točenja.
Neki vole pivo bez pjene (kao opasni mali iz popularna pjesme Tajči). Kako biste natočili pivo u čašu bez pjene, samo nagnite čašu... Ali postoji kvaka. Pivski sommelier Max Bakker objasnio je za Business Insider kako naginjanje čaše i polagano ulijevanje piva znači kako CO2 iz piva nema kamo pobjeći. To znači da ugljični dioksid ide ravno u želudac ostavljajući vas napuhnutim, a stvari se pogoršavaju ako pijete pivo i pri tome grickate grickalice. Jer čim hrana dođe do želuca i “poremeti” tekućine, počinje ispuštanje CO2, a vi se osjećate još punije i neugodnije. Prema ovom pivskom sommelieru, najbolji način serviranja piva je nagnuti čašu i uliti pivo svom snagom, pa čak i ako ostane puno pjene.
Ribafish nam je otkrio koji je njegov idealni omjer piva i pjene u čaši.
- Meni osobno paše centimetar pjene kod najdražeg mi stila IPA.