Studij Socijalnog rada Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru (SUM) u suradnji s Udrugom socijalnih radnika Hercegovačko-neretvanske županije i Edukacijsko rehabilitacijskim centrom sv. Josip Radnik, Čitluk obilježio je u utorak u Mostaru Svjetski dan socijalnog rada.
Ove godine Svjetski dan socijalnog rada vezan je uz temu "Poštivanje različitosti kroz zajedničko društveno djelovanje", a ideja je okupila akademsku zajednicu, Udrugu socijalnih radnika, te nevladine i vladine ustanove socijalne skrbi kako bi se upoznali s radom socijalnih radnika iz različitih perspektiva i različitih ustanova.
Pročelnica Studija socijalnog rada Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, prof. dr. sc. Anita Begić istaknula je da "kao društvo ne smijemo zaboraviti na važnost odnosa među ljudima te na međusobno uvažavanje i toleranciju".
Istodobno je izrazila zadovoljstvo što je lokalna zajednica prepoznala važnosti uključivanja osoba s invaliditetom u društvo te im pruža mogućost zapošljavanja u trgovačkim lancima, ugostiteljskim objektima itd.
- Kao akademska zajednica, osim suradnje s lokalnom zajednicom, želimo obrazovati ranjive skupine za mogućnost zapošljavanja nakon završetka školovanja - poručila je prof. dr.sc. Begić.
Predsjednica Udruge socijalnih radnika HNŽ-a Antonija Novak nadodala je kako je ovo nastavak aktivnosti udruge na promociji socijalnog rada i podrške socijalnim radnicima.
- Djelovanje socijalnog rada je primarno usmjereno na skrb o ranjivim skupinama uz puno uvažavanje njihovog dostojanstva i zaštitu njihovih prava, ali i na jačanje solidarnosti u zajednici - kazala je.
Model Međunarodne klasifikacije funkcioniranja, invaliditeta i zdravlja predstavio je Ljubo Ostojić, socijalni radnik u Edukacijsko rehabilitacijskom centru sv. Josip Radnik, Čitluk, kazavši kako je time Hercegovačko-neretvanska županija ušla u novi način procjene djece ometene u psihofizičkom razvoju.
Svjetski dan socijalnog rada obilježava se tradicionalno svake godine trećeg utorka u ožujku kako bi društvo podsjetili na ono za što se zalažu socijalni radnici, a to je otvoreno i zdravo društvo oslobođeno od svake diskriminacije.