Iako karta koju je objavio Francuski institut za nuklearnu sigurnost nije otkrivala da je radioaktivni oblak koji se nadvio nad Europom došao i do BiH, podatci koje smo dobili od Regulatornu agenciju za radijacijsku i nukleatnu sigurnost BiH govore drugačije, piše Večernji list BiH.
Uređaji za praćenje stanja radioaktivnosti u zraku, Zavoda za zaštitu zdravlja u FBiH su sredinom listopada ove godine registrirali izvjesno povećanje koncentracije radioaktivnisti, i to Rutenijuma-106.
- Ovo povećanje je bilo znatno ispod dozvoljenih limita radioaktivnosti propisanih od strane IAEA-e, Međunarodne Agencije za Atomsku Energiju. U skladu sa nužnim mjerama, Agencija za Radioaktivnu i Nuklearnu sigurnost BiH, je izdala nalog za kontinuirano praćenje stanja nakon uočenih promjena, što je Zavod i provodio. Poslednja mjerenja pokazuju potpunu normalizaciju stanja, tako da Zavod nastavlja sa praćenjem stanja u skladu sa redovnim planom i aktivnostima - rekao je jučer za Večernji list Zoran Tešanović, zamjenik direktora Regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost.
Dodao je kako je najvažnije da je stanje pod kontrolom, te kako su poduzeti svi koraci koji osiguravaju reakciju ukolio dođe do novog pogoršanja stanja. Nekoliko europskih agencija za nuklearnu sigurnost je izvijestilo javnost kako sumnjaju da je do povećanja radioaktivnosti nad Europom došlo zbog nesreće u nuklearnom objektu u Rusiji ili Kazahstanu krajem rujna ove godine. Ipak, nitko od njih nije mogao sa sigurnošću odrediti lokaciju na kojoj je moglo doći do nesreće.
Ruske vlasti su odbacile mogućnost da je na njihovom teritoriju došlo do bilo kakve nesreće koja je mogla uzrokovati povećanje radioaktivnosti, dok Kazahstan o svemu još uvijek šuti. Inače, ruteniji 106 nastaje dijeljenjem atoma u nuklearnom reaktoru.