Nakon što su europski parlamentarci podržali zabranu jednokratnih plastičnih proizvoda na tržištu EU-a za koje postoje alternative, veće recikliranje plastičnih boca te smanjenje filtara za cigarete koji sadrže plastiku za 50 posto do 2025., u komunalnim poduzećima u BiH postavlja se pitanje na koji će način i oni morati sanirati ne samo plastični već kompletni otpad.
Oslobađanje od obveze
U izvješću “Analiza sustava produljene odgovornosti proizvođača u BiH za ambalažu, ambalažni otpad i EE otpad” na više od 170 stranica i prezentiranom Udruzi komunalnog gospodarstva FBiH, između ostaloga je predviđeno uvođenje poreza na sve proizvode u ambalažnim materijalima koji se stavljaju na tržište. Predlaže se da se porez definira u KM po kg ambalaže i da bude različitog iznosa za različite ambalažne materijale. “Iznos poreza”, stoji u analizi, “treba se računati množenjem ukupne količine ambalaže stavljene na tržište tijekom razdoblja izvješćivanja s jediničnim iznosom poreza za isti materijal koeficijentom. Porezi na proizvode naplaćivat će odgovarajući fondovi u FBiH i RS-u i oni će imati karakter kazne za subjekte koji se ne pridržavaju propisa. Preporučuje se da se porez plaća odgovarajućem fondu na mjesečnoj osnovi. Tvrtke koje stavljaju male količine ambalaže na tržište mogu biti oslobođene obveze plaćanja poreza, plaćati porez na godišnjoj osnovi ili paušalni iznos unaprijed. Iznos poreza mora biti dovoljno visok i iznad stvarnih troškova za odvojeno prikupljanje i recikliranje po toni ambalažnog materijala. To bi dovelo do značajnog povećanja poreza u FBiH i RS-u za određene ambalažne materijale - piše u analizi čiju su izradu pomogle Svjetska banka i Švedska agencija za međunarodni razvoj (SIDA). Poreza bi bile oslobođene samo one tvrtke koje samostalno postignu ciljeve za reciklažu i iskorištenje, kao i proizvođači i uvoznici upakiranih proizvoda koji potpišu ugovor s operatorom sustava. Povratna ambalaža mogla bi se izuzeti od oporezivanja ili se prijaviti samo jednom u životnom ciklusu.
Povratna naknada
- Svrha poreza na proizvod je pružiti poticaj obveznim tvrtkama da se pridruže kolektivnoj shemi koja se provodi kroz operatora sustava, a ne da se stvara dodatni prihod u fondu. U tom smislu, porez na proizvod smatra se nekom vrstom kazne koja se nameće obveznim tvrtkama ako ne ispune ciljeve za reciklažu i iskorištenje ambalažnog otpada - stoji u prijedlogu. U RH je lani u javnu raspravu pušten prijedlog pravilnika o izmjenama i dopunama pravilnika o ambalaži i otpadnoj ambalaži. Obvezom plaćanja ambalažne naknade obuhvatili bi se i mlijeko te mliječni proizvodi, kao i ambalaža do 0,20 litara. Vraćanjem u sustav povratne naknade značajno će se povećati stopa odvajanja i recikliranja otpadne ambalaže uz smanjenje odlaganja i zaštitu okoliša. •