Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH, na jučer održanoj sjednici ovoga tijela glasao je protiv svih predloženih odluka te na taj način potvrdio u praksi najavu kako će dolaziti na sjednice Predsjedništva, kako će sve odluke slati na Narodnu skupštinu RS-a, a što može u situaciji u kojoj se neka odluka, nakon što dva puta glasa protiv, šalje na odlučivanje u entitetski parlament, te kako će blokirati štetne odluke za Republiku Srpsku, piše Večernji list BiH.
Idući potezi
- Dok ne dođe do ukidanja odluke bivšeg visokog predstavnika Valentina Inzka o nametanju amandmana koji se odnose na genocid, predstavnici Republike Srpske neće sudjelovati u donošenju odluka - rekao je Dodik. On je nakon sjednice organizirao konferenciju za medije na kojoj je potvrdio kako je glasao protiv svih odluka, odnosno da ni jedna nije donesena, a objasnio je pritom kako će se neke od točaka ove sjednice ponovno naći na dnevnom redu. U tom je kontekstu otkrio i svoje iduće poteze.
- Ako stanje ostane ovakvo i ne bude dogovora o nametnutom zakonu, izmišljenom visokom predstavniku i drugim pitanjima, ostat ćemo u ovom kapacitetu, a to znači da ćemo i na idućoj sjednici glasati protiv - rekao je Dodik objasnivši kako to onda znači da će odluke otići na Narodnu skupštinu RS-a koja će se odrediti o tom pitanju.
- Konzultirao sam se s predsjednikom NS RS-a, zajedno smo utvrdili da je to poštivanje oduka NS RS-a - poručio je Dodik. On se pritom osvrnuo i na samu situaciju unutar institucije Predsjedništva te je otkrio kako se na ovoj sjednici pokazalo da dva člana Predsjedništva djeluju sinkronizirano i jedinstveno, ali postoje procedure koje se moraju poštovati te Predsjedništvo mora mnoge odluke donijeti konsenzusom ili pokušati osigurati konsenzus. Ako na idućoj sjednici ne bude konsenzusa, to u praksi znači, dodao je, da nema ni odluka. Član Predsjedništva pritom se osvrnuo i na tematiku sudjelovanja na summitu na Bledu u Sloveniji te je u tom kontekstu jasno poručio da o tome nema odluke, odnosno ako netko i ode, otišao je privatnim aranžmanom te ne može zastupati Bosnu i Hercegovinu. Osvrnuo se i na odnos bošnjačkih elita prema OHR-u, kazavši kako Bošnjaci očekuju da Schmidt donese odluke u njihovu korist te je poručio kako bi osobno volio vidjeti da Schmidt donese neke mjere protiv njega, o čemu, kako je naglasio, sanjari Šefik Džaferović. Osvrnuo se i na ukupno stanje u BiH upozorivši na preglasavanje i eliminaciju i Srba i Hrvata u BiH. Ipak, izrazio je vjeru u domaći dogovor.
- Vjerujemo da možemo s ljudima iz bošnjačkog i hrvatskog naroda dogovoriti da BiH bude jednako pristupačna i jednak okvir za sve - kazao je Dodik. Po njegovim riječima, evidentno je da su dva konstitutivna naroda nezadovoljna stanjem, prvenstveno hrvatski zbog stalnog preglasavanja i srpski - koji ne prihvaća da im neki neimenovani stranac dolazi ovdje i nameće zakone.
Očuvanje mira
Naglasio je da pozdravlja angažiranje zemalja poput Turske, Srbije ili Hrvatske u posredovanju te naveo kako je najvažnije očuvanje mira. S druge strane, član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović izjavio je nakon sjednice kako se radi o očiglednoj blokadi institucije Predsjedništva BiH. - Nismo završili proces imenovanja veleposlanika, davanje agremana veleposlanicima koje su druge države imenovale u BiH. To znači da je ugrožena nadležnost Predsjedništva BiH - kazao je Džaferović. U tom je kontekstu potvrdio kako je potrebna reakcija međunarodne zajednice te da očekuje od visokog predstavnika da smijeni Milorada Dodika. Jučerašnja događanja tijekom i nakon sjednice Predsjedništva BiH pokazatelj su dubine političke krize u kojoj se našla država, a što govori kako je potreban dijalog domaćih političkih predstavnika kako bi se u fokus rada stavila pitanja koja godinama čekaju na rješavanje, počevši od Izbornog zakona pa do europskih obveza. •